Vyhledej
Královédvorsko > Architektura > sochy, mobiliář

Sochorova rodinná hrobka na královédvorském hřbitově

Redakce, / 3.09.2023, Dvůr Králové nad Labem
Náhrobek č. 2086 na městském hřbitově ve Dvoře Králové and Labem patří rodině továrníka Josefa Sochora. Hrobka je vedena jako Kulturní národní památka.

FOTOGALERIE - Sochorova rodinná hrobka na královédvorském hřbitově


Když v roce 1930 zemřela manželka Josefa Sochora, Pavla Sochorová, rozená Bauerová, požádal Josef Sochor architekta Pavla Janáka, aby vytvořil návrh rodinné hrobky. Architekt profesor Pavel Janák, autor Sochorovy hrobky, se stal stoupencem české moderny, byl pedagog, teoretik první poloviny 20. století, vrcholem jeho tvory je období kubismu a funkcionalismu (např. Palác Adria v Praze v rondokubistickém slohu, Bartoňova vila v Náchodě, vlastní vila, stal se i hlavním architektem Pražského hradu).

Janák v dopise Sochorovi popsal svůj návrh:

Myslím, protože místo nalézá se v krásném lese, že by nemusela se stavět žádná zvláštní architektura. Bylo by nejkrásnější, kdyby se místo, které je samo veliké ohraničilo kamennou zídkou, takové výšky, aby se na ni mohlo usednout, se vchodem uprostřed a malým chodníčkem uvnitř kolem dokola. Byla by to spíše taková zahrádka, která by místu nejlépe asi odpovídala. Uvnitř této zídky, na její svislé straně mohl by se umístit nápis a myslil jsem, že by byl pěkně k provedení v mosaice, kterou prof. Kysela by rád milostivé paní udělal.“

Po celé délce vnitřní straně zídky se tak táhne mozaika od Františka Kysely a nese nápis: 

TICHÁ ZEMĚ PŘIJALA MOJE TĚLO, 
MÁ BOLEST PŘEBOLELA VE VĚČNÉM SNU, 
ALE DĚDICTVÍM LÁSKY, 
KTERÁ SVÍTILA VE MNĚ, 
PLODEM ČINU, 
KTERÝ ODDANĚ SLOUŽIL, 
KÉŽ PO SMRTI TOHO, 
CO SMRTELNÉ BYLO, 
JE MI DOPŘÁNO DÁL TU ŽÍT S VÁMI.

Text je doplněn o květiny a drobné ptactvo.

Josef Sochor umírá 7. června roku 1931. Během svého života Josef Sochor, a následně i jeho synové, silně ovlivnili život ve Dvoře Králové nad Labem.


Josef Sochor se narodil v roce 1866 na Novobydžovsku do zemědělské rodiny. Pro své slabé vzezření šel do učení a vyučil se na průmyslové škole v Liberci v oboru chemie. Ta se mu velmi hodila dále v práci v textilním průmyslu, kde sbíral cenné zkušenosti, které následně využil při založení své vlastní textilní továrny na louce Gregorce ve Dvoře Králové nad Labem v roce 1904. Od tohoto roku firma Sochor procházela neustálým rozšiřováním a modernizací. Kromě období první světové války prochází továrna neustálým rozšiřováním a to i v období velké hospodářské krize (1929 – 1934).
Mezi lety 1938 – 1939 bylo v Sochorových závodech zaměstnáno na 1600 dělníků. Díky úspěchu v podnikání se Josef Sochor mohl věnovat i mnoha dalším oblastem, jak sociálním otázkám svých zaměstnanců, pro které stavěl kolonie s rodinnými domky a byty, tak také věnoval mnoho času i finančních prostředků pro spolkovou činnost. Přispíval a podporoval sport, vzdělání a kulturní instituce. Právě v jeho závodě pracoval Marius Stadler, který dal vzniknout sbírce předmětů pro královédvorské Textilní muzeum. V městské kronice pod fotografií Josefa Sochora je nápis “Zasloužil se o město „Dvůr Králové nad Labem”.

text: Ivana Černá, Jiří Sátranský (městské muzeum ve Dvoře Králové)
foto: redakce
Související články
Hřbitov ve Dvoře Králové ukrývá pomníky slavných osobností
Náhrobek místního dětského lékaře je na seznamu Národních kulturních památek
Roztržená trnová koruna jako symbol ukončení hrůz války
Vaše komentáře

Přečteno 302x
 
25.09.2023 - Od 2. října do 15. listopadu dojde k výluce traťové koleje v úseku Teplice nad Metují - Janovice u Trutnova - Trutnov. Bude zde zavedena náhradní autobusová doprava.
17.07.2023 - Od 27. července do konce října bude uzavřená výpadovka z Trutnova na Jičín kvůli opravě mostu ve Volanově. Objízdná trasa povede přes Hostinně, místní budou moci projekt po místní komunikaci.
24.05.2023 - U jičínské nemocnice vznikne nový pavilon psychiatrie spojený se dvěma podzemními patry pro parkování.

Volná pracovní místa
Pečovatel/ka (Pečovatelská služba)Kalendář akcí