Vyhledej
Královédvorsko > Co se děje > festivaly

R.A.Dvorský 2. večer

Redakce, Václav Bartoška / 26.03.2015, Dvůr Králové nad Labem
Druhý den dnů R. A. Dvorského byl ve znamení toho, jak opravdu velmi různě lze dělat bigbandovou muziku! Zcela jednoznačným vítězem klání byl Bigband Chrudim, který oproti pardubickému ansámblu, kromě čisté radosti a nadšení, přidal i jednoznačnou preciznost a péči doslova o každou notu! Tak jako hráli chrudimáci, tak si představuji, že vypadaly koncerty orchestrů Karla Vlacha, Karla Krautgartnera, nebo velkých bigbandů světových! Troufám si říct, že ani nepotřebovali zpěvačku Dashu, která sice má hlas jako hrom, ale tak nějak všechno tím hlasem překřičela. Naopak kmenová zpěvačka Inka Kořínková měla překrásný hlas a projev. Inka Kořínková orchestr nepřebíjela, ale krásně se spolu doplňovali a to je lepší, než exhibice rachitické muzikálové hvězdičky, která navíc nakonec značně přecenila své síly a těžce si vylámala zuby na písničce Michaela Jacksona.

Pro některé další dny R. A. Dvorského tedy nechť paní Čermáková klidně objedná dvouhodinové vystoupení Bigbandu Chrudim s jejich zpěvačkami - zmíněnou Inkou Kořínkovou a její maminkou Petrou Starou, která v bohužel DK nebyla, ale na Youtube se její písničky najít dají a stojí za to.

text J. H.

Jako první vystoupil JK Band Pardubice. JK Band (J. K. Band) - swingový, jazzový a taneční orchestr vznikl v Pardubicích v roce 1990. Jeho vznik byl původně motivován oslavou 70. narozenin kapelníka Oskara Kmoníčka (1990). Původně jednorázová akce se pro překvapivý zájem návštěvníků změnila na pravidelnou koncertní činnost. Další koncert se konal rok poté 13. prosince 1991 a od tohoto okamžiku JK Band pořádá nepřetržitě své pravidelné koncerty. V začátku tvořili základ JK Bandu muzikanti z období swingové éry (např. také Jaroslav Lautner, později trumpetista u Karla Vlacha, nebo Bohuslav Ondráček, pianista a známý hudební skladatel, nebo otec zpěvačky Heleny Vondráčkové Jiří Vondráček). V orchestru se za dobu svého působení vystřídala celá řada výborných hudebníků a sólistů, mezi které vždy také patřili studenti základních uměleckých škol a studenti pardubické konzervatoře.
Druhou kapelou večera byl Big Band Chrudim. Něco o orchestru. Vše začalo v roce 1997, kdy se pan František Mach rozhodl založit swingový orchestr. Tím splnil sen mnoha dobrých chrudimských muzikantů, léta hrajících v různých dechových orchestrech a sešlostech. Díky pochopení tehdejšího vedení města získala nová kapela zkušebnu, sklad a možnost zkoušení. Začátky byli krušné. Dával se dohromady repertoár, bylo třeba opatřit minimální vybavení. Vše se ale podařilo překonat a orchestr začal pravidelně zkoušet, a co bylo hlavní, začal i veřejně vystupovat. V tu dobu již byla navázána spolupráce s panem Františkem Bártou, který upravoval podstatnou část repertoáru tak, aby byl pro nás použitelný. Za naší existenci se vystřídalo u jednotlivých pultů celá řada výborných hráčů .Někteří v současné době hrají v různých profesionálních tělesech, ale bohužel také někteří odešli do muzikantského nebe. Zásadním zlomem byl rok 2008. František Mach odchází z vedení orchestru a nastává problém, kdo ho zastoupí. Manažerské činnosti se ujímá pan Stanislav Janda a uměleckým vedoucím se stává pan Martin Profous. Postupně se navazuje spolupráce s Petrem Janovským z Brna, Radkem Škeříkem z Hradce králové a Mirkem Srnou z Trutnova. Všichni postupně přispívají svými aranžerskými schopnostmi k rozvoji orchestru. Orchestr začíná více veřejně vystupovat a zvát si na svoje koncerty známé osobnosti. Stálými členy se nově stávají i zpěváci Petra Stará, Inka Kořínková a Petr Myslivec.

text Václav Bartoška

Související články
Na zahájení festivalu R. A. Dvorského se diváci pomocí hudby přenesou do New Orleansu a uslyší tony violinofonu
Festival R. A. Dvorského začíná 13. března, novinkou je swingová tančírna

Přečteno 183x
 
23.04.2025 - Výluka traťové koleje je hlášena v úseku Hořice v Podkrkonoší - Ostroměř ve dnech 5. - 7., 12., 13. května 2025. Všechny vlaky budou po dobu výluky nahrazeny náhradní autobusovou dopravou dle výlukového jízdního řádu.
19.03.2025 - K pokládce prvních asfaltových vrstev na budoucím dálničním úseku D35 Hořice-Sadová dojde ve čtvrtek 20. března 2025.
10.02.2025 - Ve dnech 11. a 12. února 2025 bude na královédvorské poliklinice mimo provoz RTG zřízení z důvodu údržby. V tyto dny můžete využít RTG v nemocnici.

Volná pracovní místa

Pomocný kuchař/ka (Jídelna SPOŠ)

Posila do kuchyně (Diakonie ČCE)

Učitel/ka matematiky pro SŠ (gymnázium Dvůr Kr.) 


Školní psycholog (ZŠ Sch. sady)


Kalendář akcí
4.04.2025 - 18.05.2025
výstava: ŽIVOT A VÁLKA
24.04.2025 13:00 - 24.04.2025 15:00
Workshop - praktická ukázka malování na sklo
24.04.2025 18:30 - 24.04.2025 19:45
Muzikoterapie - léčba hudbou
24.04.2025 15:45 - 24.04.2025 16:45
Chůze s trekovými holemi
25.04.2025 15:45 - 25.04.2025 16:45
Jóga pro zdraví a sílu v každém věku

TOPlist