Vyhledej
Královédvorsko > Co se děje

Koncert s premiérou skladby prof. Ivany Loudové

Redakce, / 11.09.2012
V neděli 23. září 2012 v 16.00 hod. se v kostele sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové n. L. uskuteční koncert, jehož vrcholem bude světová premiéra skladby Sub tuum praesidium přední české hudební skladatelky a profesorky pražské AMU Ivany Loudové, za její osobní účasti. Záštitu nad koncertem převzal královéhradecký biskup Mons. Jan Vokál a starostka města Dvora Králové Edita Vaňková.
 

Zářijové koncerty s premiérou skladby významného soudobého hudebního skladatele začínají být tradičním obohacením kulturního života ve Dvoře Králové. Letos se uskuteční takový koncert již počtvrté (předešlé roky šlo o premiéry kompozic Ilji Hurníka, Luboše Sluky a Otomara Kvěcha). Tentokrát bude autorem premiérované skladby poprvé žena, profesorka skladby pražské AMU Ivana Loudová, jejíž kompozice určená pro tuto příležitost nese název Sub tuum praesidium – Pod ochranu Tvou a je myšlena jako pocta Královédvorské Madoně.
Připravovaná premiéra zazní v podání Královédvorského chrámového sboru, který řídí Vít Havlíček, za varhany usedne jeden z nejúspěšnějších varhaníků mladé generace Pavel Svoboda. Kromě premiérované kompozice Ivany Loudové, která je věnována Královédvorskému chrámovému sboru, uslyší posluchači i několik dalších sborových a varhanních děl. Koncert pořádá občanské sdružení Královédvorský chrámový sbor.
Ivana Loudová je jednou z mála vysoce ceněných žen-skladatelek ve světové hudbě. Studovala na Pražské konzervatoři a hudební fakultě AMU v Praze. Vzdělání završila studijním pobytem v Paříži u Oliviera Messiaena a André Joliveta. Od roku 1992 působí jako pedagog na AMU a v roce 2006 byla jmenována profesorkou skladby. Vedla skladatelské kurzy v USA, Německu, Rakousku a její dílo bylo oceněno v mnoha domácích i zahraničních soutěžích (Praha, Mannheim, Arezzo, Moskva, Verona). Sama je pak často zvána do mezinárodních soutěžních porot. Její skladby jsou vydávány tiskem ve světových nakladatelstvích a řada jich byla nahrána na zvukové nosiče.

 

 

 
 
Přečteno 2x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
13.02.2020 - Kalamitní stav v Královéhradeckém kraji vyhlášený energetiky byl odvolán v úterý 11. 2. 2020 v 15 hod.
09.02.2020 - Silný až extrémní vítr očekáváme i v našem regionu. Počítejme s omezením dopravy, ale i provozu některých turistických atrakcí včetně dvorské zoo či skiareálů.
29.01.2020 - V pátek 31. ledna 2020 bude uzavřeno pracoviště registru řidičů a řidičských průkazů na MěÚ ve Dvoře Králové nad Labem včetně pracoviště registru vozidel na odloučeném pracovišti v Nedbalově ulici.

Volná pracovní místa
Kalendář akcí