Vyhledej
Královédvorsko > Co se děje > společenské akce

Třicáté výročí sametové revoluce připomínají ve Dvoře Králové nad Labem různé vzpomínkové akce

Redakce / 15.11.2019
V neděli 17. listopadu uplyne 30 let, kdy oddíly veřejné bezpečnosti brutálně rozehnaly na Národní třídě studenty, kteří se zúčastnili pietní akce k 50. výročí uzavření českých vysokých škol nacisty a uctění památky Jana Opletala. Tím odstartovala tzv. sametová revoluce, která vedla k pádu komunistického režimu v Československu. Tyto události zasáhly také do dění Ve Dvoře Králové nad Labem.
 


Právě v těchto dnech si 30. výročí sametové revoluce připomínáme a při té příležitosti se ve městě konají různé vzpomínkové akce.

Až do 17. listopadu například můžete navštívit v kostele sv. Jana Křtitele výstavu nazvanou Princezna Anežka Česká, přímluvkyně za mír a svobodu. Akci pořádá Římskokatolická farnost – děkanství Dvůr Králové nad Labem. 

Již v úterý 6. listopadu se v aule gymnázia konala beseda „Od Charty 77 k Občanskému fóru“, kterou uspořádala Křesťanská akademie ve spolupráci s Gymnáziem Dvůr Králové nad Labem. Na besedě vystoupila signatářka Charty 77 Daniela Brodská a zakladatelé Občanského fóra ve městě. Promítal se také dokumentární film Ivana Pojara o sametové revoluci ve městě.

Od čtvrtka 15. listopadu do neděle 8. prosince můžete zajít do výstavního sálu Staré radnice, kde městské muzeum pořádá výstavu s názvem Sametová revoluce – 30 let svobody. Prohlédnout si budete moci jak dobové fotografie a dokumenty, tak zde také bude k vidění již zmíněný dokumentární film.

Přímo na neděli 17. listopadu jsou připraveny dvě vzpomínkové akce. Ta první začne v 15:30 hod. u památníku na náměstí Odboje a připravilo ji město Dvůr Králové nad Labem. Vedení města v čele se starostou Janem Jarolímem položí květy a zapálí svíčky, chybět nebudou ani zástupci královédvorského Sokola, skautu a pěveckého sboru Záboj.

Od 16:30 hod. se pak na náměstí T. G. Masaryka koná vzpomínková akce k 30. výročí sametové revoluce, kterou pořádá místní sdružení ODS a DKoalice. Zde zazní vzpomínky pamětníků a písně z roku 1989.

Vzpomínkové akce zakončí v pondělí 18. listopadu v krčmě Starý pivovar koncert Sametová Afterparty, kterou pořádá městské kulturní zařízení Hankův dům. Těšit se můžete na písničkáře a harmonikáře Václava Koubka, písničkáře a výtvarníka Filipa Pýchu a Missa Karel Kryl Revival Band.  Koncert začíná v 19:00 hod.Foto: Městské muzeum Text: Web města

FOTOGALERIE - Třicáté výročí sametové revoluce připomínají ve Dvoře Králové nad Labem různé vzpomínkové akce

 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 612x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět