Dámské čepce na fotografiích jsou ze sbírek Městského muzea ve Dvoře Králové a pocházejí z 2. poloviny 19. století a jsou bohatě zdobené, buď krajkou a stuhami, nebo bohatou výšivkou a rubínovými korálky.
Čepec byl v českém lidovém prostředí jednou ze základních součástí oděvu. Nejenže chránil hlavu ženy, ale byl součástí tradičního svatebního obřadu, tzv. čepení, po kterém se již vdaná žena nesměla na veřejnosti objevit prostovlasá. Také odkazoval na ženino postavení ve společnosti, prozrazoval věk nositelky a její geografický původ. Čepce nosily rovněž svobodné matky, takzvané prespanky. V 19. století platilo nepsané společenské pravidlo, že žádná dáma nevyšla z domu bez pokrývky hlavy. Běžně se nosily měkké čepce, zhotovené z jemného bílého plátna, pro sváteční příležitosti zdobené bohatou výšivkou. Oblíbené byly i malé velmi zdobné čepičky, lemované krajkou a připomínající šperk, umístěný na temeni hlavy.
Dámské čepce na fotografiích pocházejí z 2. poloviny 19. století a jsou bohatě zdobené, buď krajkou a stuhami, nebo bohatou výšivkou a rubínovými korálky.
06.01.2025 - V lednu bude výluka traťové koleje v úseku Hořice v Podkrkonoší - Ostroměř ve dnech 13. - 17. 1. 2025
06.01.2025 - Výlukový jízdní řád je nahlášen na trati Červený Kostelec - Trutnov hl.n. ve dnech 20. - 24.1., 27. - 31.1.2025. Všechny vlaky budou po dobu výluky nahrazeny náhradní autobusovou dopravou.