Vyhledej
Královédvorsko > Co se děje > výstavy

Navštivte unikátní expozici textilního tisku ve Dvoře Králové nad Labem

Redakce / 31.10.2019
Od pátku 1. listopadu bude v prostorách Střední školy informatiky a služeb ve Dvoře Králové otevřena nová expozice textilního tisku. Expozice dokumentuje vývoj textilnictví a zejména textilního tisku nejen na královédvorsku, ale i České republice a ve světě.
 

Expozice se nachází v budově bývalé textilní školy na nábřeží Jiřího Wolkera a provozuje ji Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem, které tím naváže na další stálou expozici Historie města Dvůr Králové nad Labem a textilního průmyslu na Královédvorsku. 

 Expozice textilního tisku 
Nábřeží Jiřího Wolkera 133
Dvůr Králové nad Labem
54401
tel.: 499 623 800, 603 295 389

Otevřeno denně mimo pondělí
út - pá  9:00–12:00 a 13:00–16:00
so - ne 13:00–17:00 hod. 

Muzeum je přímo na páteřní cyklotrase 2. 4088 Labská na trase spojující Kuks a přehradu Les Království. Přímo u expozice je odbočka z trasy směrek z Safari parku - zoo Dvůr Králové nad Labem.

Parkovat lze ve stejné ulici podél stadionu nebo za budovou sportovní haly, která s expozicí sousedí.


Naplánujte si trasu na Mapy.cz

Kromě pracovníků městského muzea zde budou provázet také žáci SŠIS oboru Cestovní ruch. Městské muzeum plánuje pořádat v expozici různé akce, například workshopy na téma modrotisk, přednášky zaměřené na textilní tisk, a časem zde vznikne i badatelna s předměty a dokumenty, jež se týkají textilního průmyslu.

V expozici jsou nainstalovány textilní stroje a další předměty přepravené většinou ze zaniklého Muzea textilu v České Skalici. Najdeme zde exponáty ze sbírek, které představují jedinečný soubor dokladů vývoje textilnictví a především textilního tisku v České republice i v zahraničí. Mimo jiné je zde nainstalována téměř 150 let stará perotina, tiskařský stroj vážící několik tun.

Původně měla být expozice zpřístupněna veřejnosti v říjnu, ale termín otevření byl s ohledem na mimořádné události při celkové rekonstrukci SŠIS nakonec o měsíc odložen.

Dole pod článkem najdete videoreportáž a velkou fotogalerii ze stěhování a také rozhovor o textilním průmyslu v regionu se zachráncem řady exponátů a iniciátorem expozice panem Jiránkem.


Videoreportáž o stěhování expozice z České Skalice:Obsáhlý rozhovor s panem Josefem Jiránkem o textilním muzeu (2017):

FOTOGALERIE - MUzeum textilního tisku na SŠIS otevřeno

FOTOGALERIE - Textilní muzeum se stěhuje z České Skalice domů do Dvora Králové nad Labem

 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 395x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
26.11.2019 - Dnes je kvůli nenadálé události uzavřen Městský úřad ve Dvoře Králové n. Labem.
12.11.2019 - Ve čtvrtek 21. listopadu 2019 bude z technických důvodů uzavřeno pracoviště registru řidičů a řidičských průkazů na MěÚ Dvůr Králové nad Labem.
12.11.2019 - V dnech 13. a 14. 11. bude od 6:00 v Trutnově provoz na Úpském nábřeží veden JEDNOSMĚRNĚ, a to ve směru od Polské ul. ke kruhovému objezdu u autobusového nádraží. Vozidla jedoucí z opačného směru musí využít objízdné trasy přes ul. Československé armády.
24.10.2019 - Od pátku 25. října 20:00 hod. do úterý 29. října 6:00 hod. bude mimořádně mimo provoz informační systém CZECH POINT. Nebude tak možné využít těchto služeb ani na jiných místech než jsou úřady (např. informační centra apod.)

Volná pracovní místa
Právník/právnička (Město Dvůr Králové n. L)

Pečovatel/ka (PS Dvora Králové n. L.)

Sociální pracovník (Domov důchodců)

Fyzioterapeut (Domov sv. Josefa)

Tajemník úřadu (Dvůr Králové n. L.)

Ošetřovatel/sanitář (Domov sv. Josefa)

Všeobecná/praktická sestra (Domov sv. Josefa, Žireč)

Sociální pracovník/ice (Diakonie ČCE DKnL)


Kalendář akcí