Vyhledej
Královédvorsko > Doprava

Na železničních přejezdech na Náchodsku se staly dvě dopravní nehody v jeden den

Část železničních přejezdů na Náchodsku je do konce týdne ve výluce

Redakce / 19.12.2018, Náchodsko a Broumovsko
Úterý 18. prosince začalo již v brzkých ranních hodinách v Bělovsi u Náchoda srážkou vlaku a osobního auta. O pár hodin později se stala podobná nehoda o necelých 15 km dále v obci Stolín u Červeného Kostelce. Ta si bohužel vyžádala těžké zranění řidiče osobního automobilu.
 

Železniční přejezdy v okolí Náchoda jsou až do 21. prosince ve výluce, tzn. nepadají závory a nefunguje světelná signalizace. Před přejezdem jsou umístěny  značky STOP, ale spousta lidí jede ze zvyku a nevšímá si jich. Přesně tento případ se přihodil v úterý 18. 12. 2018 dvě minuty po půl šesté hodině ráno, kdy třiapadesátiletá řidička vozidla Citroen Berlingo vjela na železniční přejezd v Bělovsi (Náchod) v ulici Kapitána Jaroše a přehlédla dopravní značení informující o tom, že na železničním přejezdu nefunguje zabezpečovací zařízení. Přehlédla i dopravní značku STOP a vjela na železniční přejezd. A to i přesto, že strojvůdce vlaku při přiblížení se k přejezdu troubil.

Přejezd ve výluce - povinnosti řidiče
  • Pokud není přejezd chráněn závorami, je řidič před přejezdem povinen snížit rychlost vozidla, 50 metrů před ním a na přejezdu může jet maximální rychlostí 30 km/h.
  • Pouze v případě je-li přejezd vybaven světelným zabezpečovacím zařízením, na kterém bliká přerušované bílé světlo, může řidič na přejezdu a 50 metrů před ním jet maximální rychlostí 50 km/h.
  • Před železničním přejezdem, u kterého je umístěna dopravní značka "Stůj, dej přednost v jízdě!", musí řidič zastavit vozidlo na takovém místě, odkud má náležitý rozhled na trať

Na přejezdu se vůz s vlakem jedoucím sníženou rychlostí střetl. Srážka skončila bez zranění, jak řidičky automobilu, tak i strojvůdce a cestujících ve vlaku. Trať na Hronov byla na několik hodin uzavřena. Dopravní policisté nehodu nadále prošetřují.
Jak nám potvrdila mluvčí SŽDC, na zmíněném úseku probíhá investiční výstavba a přejezdová zařízení byla vypnuta. Přejezdy byly osazeny značkami STOP a vlaky jezdily pětikilometrovou rychlostí. Dnes (19. prosince 2018) už jsou přejezdová zařízení v provozu.

O čtyři hodiny a půl hodiny později vyjížděli dopravní policisté k další nehodě s vlakem, tenktokrát k Červenému Kostelci. Po desáté hodině dopoledne se tam 55letý řidič osobního vozu Volkswagen Bora střetl s vlakem na železničním přejezdu ve Stolíně u Červeného Kostelce. Z prvotního šetření na místě vyplynulo, že tento řidič s největší pravděpodobností nerespektoval výstražný zvon ani signalizaci červeným výstražným světlem a vjel na přejezd. Ovšem právě v době, kdy přijížděl osobní vlak. Došlo ke srážce, po níž zůstal řidič zaklíněn ve vozidle. Na místo přijeli hasiči, ti muže za pomoci techniky vyprostili z vozidla, pro zraněného řidiče přilétl vrtulník, který ho transportoval do hradecké fakultní nemocnice. Jak trať, tak silnice zůstaly po celé dopoledne i část odpoledne kvůli vyšetřování nehody uzavřené a motoristé museli jezdit po objízdných trasách.
Celkem 26 cestujících ve vlaku vyvázlo bez zranění.


Nehodu a její přesné příčiny, včetně míry zavinění náchodští dopravní policisté dále vyšetřují.

Policisté znovu připomínají všem motoristům bezpečnostní zásady při jízdě přes železniční přejezdem. Před železničním přejezdem si musí řidič počínat zvlášť opatrně, zejména se přesvědčit, zda může železniční přejezd bezpečně přejet.

Kateřina Sekyrková
Zdroj: policie.cz

 

Související články
Vlak ve Dvoře Králové projel návěstidlem. Cestující čekali na bezpečnou evakuaci
EDIT: Nehoda na přejezdu u Černožic si vyžádala 4 oběti včetně dvou dětí. Známe výsledky vyšetřování
Hasiči řešili ve Dvoře Králové požár v bytu i náklaďák na přejezdu
Vlak srazil osobní auto na přejezdu ve Všestarech

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1613x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
15.09.2020 - Od 17. září do 17. listopadu 2020 bude úplně uzavřena silnice Rožnov – Semonice.
31.08.2020 - Tyršovo koupaliště ve Dvoře Králové bude otevřeno až do neděle 6. září 2020. Koupaliště v Trutnově bude příležitostně dle počasí otevřeno o víkendech. Koupaliště v Jaroměři již na konci srpna končí.

Volná pracovní místa
Technik PC / periférií (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)


Kuchař/ka (Domov sv. Josefa Žireč)Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí
5.01.2019 09:00 - 31.12.2020 17:00
Expozice textilního tisku (stálá výstava)
1.07.2020 - 30.09.2020
Božena Němcová (výstava)
1.09.2020 - 30.11.2020
Kamarádka knihovna
12.09.2020 09:00 - 10.10.2020 17:00
Skautská výstava
19.09.2020 09:00 - 22.11.2020 17:00
Příběh jednoho města (výstava)