Vyhledej
Královédvorsko > Služby občanům > Lékaři

Krajské nemocnice stále hledají personál. Studentům nabízejí stipendia ve výši až 80 tisíc Kč

Redakce / 19.11.2018, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Kraj stále hledá personál do nemocnic, na odděleních dlouhodobě chybí několik desítek lékařů i zdravotních sester. Kromě tradičních cest náborů přijíždí do kraje skupiny zdravotníků ze zahraničí, další formou podpory jsou stipendia pro studenty vybraných oborů.
 
Královéhradecký kraj chce dále podporovat získávání dalších zdravotnických pracovníků pro nemocnice Zdravotnického holdingu. V době dotačních možností a příležitostí jsou nemocnice rekonstruovány a modernizovány, druhou otázkou je, kdo v nich bude pracovat. Zástupci kraje tvrdí, že až 70 nových zaměstnanců by mohlo v příštím roce posílit nejvíce ohrožená oddělení díky připravovanému projektu stipendií. 

Stipendia


Stipendia budou tentokrát určena studentům středních a vyšších odborných zdravotnických škol, ale i absolventům vysokých škol v oboru ošetřovatelství a fyzioterapie, kteří budou finančně motivováni k nástupu do jedné z krajských nemocnic. Studenti by mohli jednorázově získat od Královéhradeckého kraje příspěvek na studia 60 až 80 000 Kč, a to prostřednictvím nadačních fondů, které nedávno vznikly a dále vznikají v jednotlivých městech regionu. 
Podmínkou bude, že se po úspěšném ukončení studia zavážou v nemocnicích pracovat po dobu minimálně tří let. Pokud projekt krajští zastupitelé schválí, noví zaměstnanci by mohli nastoupit již v létě 2019.

Odborná pomoc z ciziny

Již začátkem října přijela do Čech další skupinka ukrajinských zdravotníků, kteří by chtěli pracovat v nemocnicích Královéhradeckého kraje. Jednalo se o deset zdravotních sester z Ukrajinykteré prošly intenzivním jazykovým kurzem češtiny, aby mohly následně po vyřízení potřebné administrativy nastoupit do krajských nemocnic. Kromě intenzivního tříměsíčního kurzu češtiny jim holding (ZH KHK a. s.) zajistil i ubytování a stravu. Holding již během posledních dvou let takto přizval ke spolupráci zhruba dvě desítky cizinců – především lékaře z Ukrajiny anebo fyzioterapeuty z Polska. Při náboru využil i tzv. projekt Ukrajina nabízený Ministerstvem zdravotnictví, který výrazně zjednodušoval a zkracoval proces vyřizování dokumentů potřebných pro příjezd a zaměstnání zdravotnických pracovníků. Ačkoliv nedávno ministerstvo projekt dočasně pozastavilo, provádí holding nábor i nadále, a to vlastními silami. 

Je totiž s nově získanými pracovníky velmi spokojen. Po skončení jazykové přípravy se budoucí zaměstnanci musí ještě vrátit na Ukrajinu pro pracovní vízum, které je zařizováno v průběhu jazykového kurzu ve spolupráci s nemocnicemi. Následně nastoupí na jednotlivá pracoviště a mají rok na složení tzv. aprobační zkoušky, která je nutným předpokladem výkonu této profese v ČR a skládá se z písemné, ústní i praktické části.

Kateřina Sekyrková
Zdroj: ZH KHK

 

Související články
Kraj chce zrušit dozorčí rady jednotlivých svých nemocnic
Po telefonu potřebujete k informaci o pacientovi heslo. I pro sebe
Sociální lůžka bude nabízet i nemocnice v Jaroměři
Královédvorská nemocnice je již potřetí první v kraji v hodnocení ambulantní péče, uznána byla i finanční stabilita
Nemocnice Královéhradeckého kraje vyčleňují oddělení pro péči o pacienty s podezřením na COVID-19
Zaměstnanci nemocnice ve Dvoře Králové se semkli a byli skvělí, říká hlavní sestra nemocnice Jana Holanová

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 659x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
15.09.2020 - Od 17. září do 17. listopadu 2020 bude úplně uzavřena silnice Rožnov – Semonice.
31.08.2020 - Tyršovo koupaliště ve Dvoře Králové bude otevřeno až do neděle 6. září 2020. Koupaliště v Trutnově bude příležitostně dle počasí otevřeno o víkendech. Koupaliště v Jaroměři již na konci srpna končí.

Volná pracovní místa
Dělník/dělnice (Chvalkovice)

Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Obchodní zástupce (JUTA, a.s.)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)Technik PC / periférií (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Kuchař/ka (Domov sv. Josefa Žireč)Kalendář akcí
5.01.2019 09:00 - 31.12.2020 17:00
Expozice textilního tisku (stálá výstava)
1.09.2020 - 30.11.2020
Kamarádka knihovna
19.09.2020 09:00 - 22.11.2020 17:00
Příběh jednoho města (výstava)
26.09.2020 - 25.10.2020
Severské fragmenty (výstava)