Vyhledej
Královédvorsko > Názory/fotky/videa > Jan Holan

Mají se soukromá zdravotnická zařízení v kraji začít bát o svoji existenci?

Redakce / 6.02.2018, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Vedení kraje si na FB platí zveřejňování videorozhovorů. Už několikrát na mne tedy vykoukl rozhovor s náměstkem hejtmana zodpovědným za zdravotnictví Alešem Cabicarem. Po jeho zhlédnutí mne zejména z rétoriky pana redaktora vždy zamrazilo. Mají se soukromí lékaři a soukromá, a mnohdy velmi špičková zdravotnická zařízení, bát o své roky budované existence a využití svých draze zaplacených přístrojů?
Přijde mi, že to jsou naprosto zásadní otázky o principu fungování zdravotnictví a překvapuje mne, že se nad tím nikdo moc nepozastavuje. Zejména ve Dvoře Králové jsou všechny otázky ohledně fungování holdingu velmi pečlivě sledované. Jasno v tom nemám, ale třeba se rozproudí diskuse zde pod článkem, nebo na facebooku

Zarazily mě zejména dotazy, které se týkaly využívání služeb soukromých subjektů v krajských nemocnicích. 
V rozhovoru mimo jiné zcela vážně padly tyto dotazy:
"Můžete vy nějak zabránit tomu, aby soukromé firmy vstupovaly do krajského zdravotnictví? Aby získávaly lukrativní výdělečné obory, které by asi, a na tom se shodneme, měl provozovat a vydělával na nich Královéhradecký zdravotnický holding?!" 
"Kraj by přeci měl zabránit tomu, aby vydělávali soukromníci a snažit se, aby vydělával kraj"
A jako příklad redaktor uvedl, že v Rychnově provozuje CT a rentgen soukromý lékař. Proč redaktor televize kraje - tedy krajem objednaný redaktor - vůbec pokládá otázky hrubě napadající soukromé podnikání? I když v komplikovaném zdravotnictví? 
Aleš Cabicar sice vysvětlil, že privátní sektor má ve zdravotnictví své nezastupitelné místo a je to tak v pořádku, ale na druhou stranu, že z toho také nemá radost, ale že to zdědil po předchozích vedeních kraje, zejména v 90. letech a že to bude řešit. 
Celé téma privátního sektoru ve zdravotnictví začíná až na konci videa v čase: 5:30, Raději si to poslechněte.

Dále se v rozhovoru řešily ještě tyto otázky: 

1) Jak chce náměstek řešit nedostatek personálu nemocnic - lékařů a sester? (hned na začátku videa)
Nedostatek lékařů se kraj snaží řešit cestou fixačních stipendií - již proběhla 3 kola a celkem se podařilo do budoucna získat 91 budoucích lékařů a lékařek. Celkem kraj uvolnil na tento projekt 13 milionů korun. Se sestrami to je složitější - jednak se kraj snaží pomalými kroky dorovnávat platovou úroveň. A za druhé se snaží na středních zdravotnických školách otevírat nové obory - například zdravotnický asistent. Tento obor bude otevírat Evangelická škola v Náchodě. 

2) Některé sestry a lékaři dojíždějí hodně kilometrů do fakultní nemocnice, protože mají o 5 - 7 000 Kč více. Přidáte sestrám, aby takto dojíždět nemusely? 
Nyní je nová úhradová vyhláška, z toho máme něco nad polovinou požadovaného 10% nárůstu. Hledáme další zdroje, aby se našel zbytek do požadovaných 10 %, ale třeba i více. Na druhou stranu se nemůžeme dostat do situace, aby nemocnice vykazovaly větší ztrátu. 

3) Náchodská nemocnice  - snad už začne výstavba - čas: 4:40

Celé video zde:


Jan Holan

Související články
Aleš Cabicar sám požádal o místo v představenstvu trutnovské nemocnice. Jen dočasně. Nový ředitel se nelíbí odborářům.
Chystá se sloučení krajských nemocnic pod jedno IČO
Vaše komentáře

Přečteno 1450x
 
06.01.2025 - V lednu bude výluka traťové koleje v úseku Hořice v Podkrkonoší - Ostroměř ve dnech 13. - 17. 1. 2025
06.01.2025 - Výlukový jízdní řád je nahlášen na trati Červený Kostelec - Trutnov hl.n. ve dnech 20. - 24.1., 27. - 31.1.2025. Všechny vlaky budou po dobu výluky nahrazeny náhradní autobusovou dopravou.

Volná pracovní místa
Kuchař ve školní jídelně (Bílá Třemešná)


Školní psycholog (ZŠ Schulzovy sady)

Učitel pro I. stupeň ZŠ (ZŠ Bílá Třemešná)

Učitel matematiky pro II. stupeň ZŠ 

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí