Vyhledej
Královédvorsko > Služby občanům > Lékaři

V krajských nemocnicích přibývají opět plánované operace i ambulantní výkony

Redakce / 1.05.2020, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Krajské nemocnice obnovují svůj běžný provoz, ačkoliv v 5 nemocnicích stále fungují odběrové stany a ve vybraných nemocnicích mají stále vyčleněná lůžka pro pacienty s podezřením na onemocnění COVID-19.
 

Dobrou zprávou je, že k plánovaným výkonům a do ambulancí už ale postupně zvou pacienti, kterým byl termín v březnu zrušen nebo nemohli přijít na kontrolu.

„Rozvolňování opatření v rámci krajských nemocnic jsme po pečlivém zvážení konzultovali také s Fakultní nemocnicí Hradec Králové, abychom měli jistotu, že obnova standartního rozsahu poskytované zdravotní péče neohrozí Covid-19 pozitivní pacienty, kteří by potřebovali nemocniční péči,“ ubezpečuje náměstek hejtmana Ing. Aleš Cabicar, který je zodpovědný za krajské zdravotnictví. 


Nedostatek personálu - problém, který se prohloubil

V tiskové zprávě krajského holdingu se tvrdí, že v nemocnicích je složitá personální situace, protože kvůli uzavřeným školám jsou desítky zdravotních sester v domácnosti a pečují o děti. Píše se tak v tiskové zprávě přsto, že vláda nařídila hejtmanům krajů v místech, kde je taková potřeba, určit školu, kde se bude nabízet nezbytná péče o děti ve věku od 3 do 10 let, jejichž zákonní zástupci jsou zaměstnanci mimo jiné i poskytovatelů zdravotních služeb. Ve všech městech tak byly vyčleněny školy, kde se starají o děti zaměstnanců v profesích vyjmenovaných ve vládním usnesení po celou dobu nouzového stavu.


Situace v jednotlivých nemocnicích


Městská nemocnice Dvůr Králové nad Labem: V nemocnici se provoz vrací rychle k normálu. Pacienti už jsou zváni k plánovaným výkonům i do ambulancí. Zákaz návštěv hůře snášejí zejména pacienti následné péče, personál nemocnice se proto těmto pacientům věnuje i nad rámec svých povinností. 

Oblastní nemocnice Trutnov: V prvním květnovém týdnu tu bude stále sloužit Covid centrum umístěné na rehabilitačním oddělení, které bude nově využívat pro své pacienty i Městská nemocnice ve Dvoře Králové. V dalším období budou pro pacienty s podezřením na Covid-19 k dispozici vyčleněná lůžka na jednotlivých odděleních, což nemocnici umožní obnovit ortopedickou operativu s následnou rehabilitační péčí. 

Oblastní nemocnice Náchod: Covid centrum, které je dosud umístěno jak na rehabilitačním oddělení, tak na urologii, zůstane od příštího týdne pouze na urologii. Nemocnici to umožní připravit lůžka pro pacienty po ortopedických operacích. Už od minulého týdne v nemocnici probíhají například chirurgické operace a funguje také provoz některých ambulancí. 

Nemocnice Rychnov nad Kněžnou: V nemocnici už probíhají některé operace, například ortopedické, pacienti jsou opět zváni do ambulancí na kontroly a vyšetření. Provoz se tu vrací rychle k normálu. 

Oblastní nemocnice Jičín: V provozu tu stále zůstává Covid centrum, které přijímá pacienty s podezřením na infekční nákazu. Snižuje se, ale počet lůžek, které byly pro tyto pacienty vyčleněny – ORL lůžkové oddělení, které sloužilo pro potřeby Covid centra začne sloužit pacientům po operacích. Do plného provozu se současně vrací Nemocnice v Novém Bydžově. 


Odběrná místa Covid-19

Odběrové stany fungují nadále ve všech pěti nemocnicích Královéhradeckého kraje. O testování je v současné době velký zájem. V režimu samoplátců se vyšetřují jen řádově jednotky lidí. Přednost mají pacienti s doporučením od lékaře. 

Provedlo se vyšetření už více než 2000 pacientům, trutnovská laboratoř do dnešního dne otestovala přes 3100 vzorků. Během následujících dní začne s testováním na Covid-19 také mikrobiologická laboratoř v Oblastní nemocnici Náchod, kde se tak reaguje na poptávku zaměstnavatelů po testování pendlerů. 

Kateřina Sekyrková

Zdravotnický holding KHK


 

Související články
Jaká opatření přijalo město Dvůr Králové nad Labem v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu - vyjádření starosty města
Nemocnice Trutnov zahájila v pondělí 23. 3. diagnostiku vzorků na přítomnost koronaviru.
Jak je nemocnice v Trutnově připravena na boj s nákazou - rozhovory s lidmi v nemocnici

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 699x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
02.06.2020 - Místa ve vlacích bude opět možné rezervovat přes rezervační systém Českých drah, a to od půlnoci z 2. na 3. června 2020. S výjimkou spojů SC Pendolino, bude zatím předprodej omezen na období od 3. do 13. června 2020.
25.05.2020 - Město Hradce Králové rozdělí mezi místní podnikatele zasažené koronavirovou krizí deset milionů korun. Schválením programu Antivirus - program peněžité pomoci o tom dnes rozhodli zastupitelé města. Město tím chce zmírnit dopady zejména na drobné podnikatele a živnostníky, kteří museli v době nouzového stavu uzavřít provozovny. Příspěvek bude činit až 25 000 korun pro jednoho žadatele.
04.05.2020 - Dnes se opět sejde Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje, které bude mimo jiné hlasovat o dotacích pro regionální rozvoj, životní prostředí a zemědělství, které na svém minulém zasedání neschválilo.

Volná pracovní místa
Kalendář akcí
5.01.2019 09:00 - 31.12.2020 17:00
Expozice textilního tisku (stálá výstava)
19.06.2020 09:00 - 30.08.2020 16:00
Tvoříš, tvořím, tvoříme (výstava + soutěž)
20.06.2020 16:00 - 19.09.2020 17:00
Pohádky z Bauerovic zahrádky II
1.07.2020 - 30.08.2020
Nyní a dříve (výstava)
6.07.2020 14:40 - 6.07.2020 16:55
Hurvínkem do Jaroměře