Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Služby občanům > Úřady

Kde hledat ztracenou věc a naopak odevzdat nález

Redakce / 19.01.2017
Na webu Královédvorsko.cz jsme založili v diskusi složku Ztráty a nálezy. V zimě je ztracená věc tak nějak ztracenější - klíče ve sněhu, rukavice, vyměněné boty v šatně. Přinášíme zároveň informace o tom, kam lze obecně nalezené věci odevzdat, nebo naopak kde je hledat.
 

Pokud byste však vaši ztracenou v této kolonce nenašli, tak zkuste ještě podatelnu na městském úřadě, a to i telefonicky na čísle 499 318 221. Právě na podatelnu se nalezené věci odevzdávají. Na webu města je dokonce seznam nalezených věcí.


Dětské věci podepsané

Zejména u dětského oblečení a vybavení (aktovka, penál, peněženka, boty) se doporučuje věci podepsat. Nejde jen o ztrátu, ale také nechtěnou výměnu stejných věcí v šatně školy či zájmového kroužku. Zejména zimní boty mohou po výměně nestejně velikých párů jednu stranu hodně trápit - dítě potom nemůže odejít domů v menších botech. 


Ztráty a nálety dle zákona

Ačkoliv informace o výměně a ztracené či nalezené věci může mít po svém zveřejnění na internetu velký dosah, pořád je lepší využít všechny možnosti - tedy i ty klasické. Myslí na to i zákon. Pokud vy věc najdete - finanční hotovost, brýle, bundu, kolo apod. - tak dle zákona dle zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník v platném znění, potom máte ztracenou věc vrátit tomu, kdo ji ztratil, nebo vlastníkovi, proti úhradě nutných nákladů a nálezného. Vše je samozřejmě o domluvě. Pokud ale majitele není možné zjistit, oznámí nálezce bez zbytečného odkladu (do 3 dnů) nález obci, na jejímž území byla věc nalezena. 

Zajímavé je, že pokud najdete danou věc ve veřejné budově (jedná se o budovy vlastněné a užívané orgánem veřejné moci nebo jím zřízenou institucí) nebo veřejném dopravním prostředku, odevzdává se nález provozovateli těchto zařízení (škola, dopravce,… ).


Kam věci odevzdat

V ostatních případech se nálezy odevzdávají na podatelnu Městského úřadu ve Dvoře Králové nad Labem (náměstí TGM čp. 38). Mimo pracovní dobu podatelny je možno nalezenou věc odevzdat do konce pracovní doby na recepci MěÚ a poté strážníkům městské policie.

Jsou věci, jejichž nakládání se řídí zvláštními předpisy (chemikálie, výbušniny, jedy, zbraně a zvířata) a proto se odevzdávají výhradně strážníkům městské policie (Roosveltova 749, Dvůr Králové nad Labem). 


Zvířata do útulku

Zvláštní kapitolou jsou nalezená zvířata. Facebook je plný sdílení o nálezu či naopak ztrátě domácího mazlíčka, většinou psa, a jistě již pomohl i k nálezu výletujícího papouška.

V případě města Dvůr Králové odchytávají volně pobíhající psy měštští strážníci. Pokud nenajdou majitele, umisťují nalezence do útulku za Kauflandem (tel.: 603 765 843). Pokud si majitel psa vyzvedne, uhradí náklady ve výši 121 Kč / krmný den. 

Kočky jsou umístěny v depozitu organizace Další šance, z. s., Slovany čp. 175 (tel.: 605 751 717) a náklady na 1 krmný den jsou 40 Kč. 

Seznam nalezených zvířat je zde.


Dar novému majiteli psa

Město Dvůr Králové má zájem o návrat nalezenců zpět do rodin, a proto rozhodlo o poskytování daru ve výši 2.000 Kč pro občana, který si v útulku vybere nalezeného psa a stane se jeho novým majitelem. Hlavní podmínkou je, že pejsek musí být nalezen na území města Dvůr Králové nad Labem a evidován jako nález Města Dvůr Králové nad Labem.

Zájemci, kteří si vyberou psa, při jeho převzetí podepíší u provozovatele útulku Smlouvu o převodu zvířete a v případě pejska zaplatí paušální částku 500 Kč (odčervení, odblešení, očkování). Zájemci, kteří si vyberou kočku, při jejím převzetí podepíší u provozovatele depozitu Smlouvu o převodu zvířete a v případě kočky zaplatí paušální částku 200 Kč. 

Kateřina Sekyrková

 

Související články
Ve Dvoře Králové jsou poctiví nálezci - adventní víkend je toho důkazem

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1265x
 
 
 
Zpět
30.11.2018 - Od 22. prosince 2018 do 1. ledna 2019 budou uzavřeny odběrové místnosti na nové poliklinice ve Dvoře Králové. Odběr budou možné v nemocnici vždy do 10 hod.
23.11.2018 - Na 31. zasedání Rady Královéhradeckého kraje se v pondělí 26. listopadu bude mimo jiné vybírat zhotovitel studie možností napojení města Dvůr Králové nad D11 (PZ Borek, PZ Zboží a ZOO) z MÚK Jaroměř - sever.
14.11.2018 - Od 14.11. do 31.12. 2018 dojde k omezení parkování na vlakovém nádraží ve Dvoře Králové kvůli nakládce dřevní hmoty na železniční dopravu.

Volná pracovní místa
Ostraha (Dvůr Král. n. L.)


Kalendář akcí