Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Novinky emailem
Královédvorsko > Služby občanům > Úřady

Obyvatelé Žirče žádají v petici propojení s městem v podobě stezky. Tématem se tak stávají pozemky Juty

Redakce / 31.01.2017, Žireč
Obyvatelé Žirče u Dvora Králové nad Labem usilují o stavbu stezky, která by tuto místní část propojila s městem. Sepsali i petici, ve které upozorňují nejen na chybějící chodník a cyklostezku, ale žádají třeba i instalaci úsekového měření rychlosti, které již má jiná městská část - Lipnice.
 

Dle informací na stránkách Českého rozhlasu Hradec Králové, je v petici požadována stezka pro pěší i cyklisty v obci a zároveň je poukazováno na chybějící cyklostezku mimo obec. Na webu města si můžete přečíst obsah petice prezentovaný jedním z členů osadního výboru. Součástí článku je také odpověď vedení města na tuto petici.  

Jak je uvedeno v odpovědi pana starosty, cyklistické propojení s městem však už Žireč má: není ideální, ale oficiální možnost tu je v podobě cyklotrasy (2. Labská) vedoucí ze Žirče do Dvora Králové kolem letiště přes Žirečskou podstráň. Nejedná se o výborem požadovanou cyklostezku, ale cyklotrasu - tedy ne druh komunikace, ale pouze o souvislé označení určité komunikace orientačním značením pro cyklisty. 


Předsedkyně osadního výboru Božena Saifrtová v rozhlasovém záznamu poukazuje na nebezpečí pohybu po hlavní silnici ze Dvora Králové do Žirče. Podle ní jsou na této komunikaci v nebezpečí nejen chodci, ale i cyklisté. Proto v petici neusiluje jen o chodník, ale stezku pro pěší a cyklisty.

Žireč, městská část Dvora Králové, má necelých 500 obyvatel a uvedenou petici podepsalo již v v létě minulého roku 230 lidí. Cyklostezku, tedy samostatnou komunikaci pro cyklisty, samostatný chodníček vyhrazený cyklistům, který může být i se smíšeným provozem, tedy pro cyklisty a chodce dohromady, by přivítali i v žirečském Domově svatého Josefa, ve kterém žijí desítky lidí s roztroušenou sklerózou. Z 99 % se jedná o lidi na vozíku, jak popsal projektový manažer Domova Jan Staněk. 

O tom, jaké další projekty se v Žirči na popud místního osadního výboru připravují, si přečtěte zde.

Čemu pomůže petice a co stezce brání?

Královéhradecký kraj se chystá rekonstruovat silnici vedoucí ze Dvora Králové do Žirče. První část v podobě rekonstrukce komunikace v Heydukově ulici a ulici Jaroměřská se již chystá letos a ani té se nevyhnuly spory na místní úrovni, o kterých jsme psali v rámci zápisu z prosincového zastupitelstva

Město Dvůr Králové nad Labem je připravené stavbu souběžně vedoucí kilometr dlouhé komunikace zaplatit, ovšem v použité terminologii používá slovo chodník, ne stezka. O té se mluví pouze na území Žirče. Problémem realizace tohoto chodníku vedoucího do Dvora jsou však pozemky před místní textilkou JUTA, které zároveň patří a která je zatím odmítla městu prodat nebo je směnit. 

Majitel Juty a současně senátor za Hnutí ANO Jiří Hlavatý v rozhlase potvrdil, že se s ním zástupci radnice pokusili domluvit, jednání ale kvůli napjatým vztahům odmítá. „Protože město se nechová k Jutě férově v řadě jiných věcí a vůbec nemůžeme mluvit o tom, že by město Jutě pomáhalo," obhajoval svůj postoj pro Český rozhlas Hradec Králové. Záznam si můžete pustit zde

Jednat o podrobnostech vzniklého problému bude pan Hlavatý s paní Saifrtovou v pondělí 6. února 2017. O výsledcích tohoto jednání vás budeme informovat.  

Propojení ostatních městských částí

Podobné problémy s napojením na město samotné mají i ostatní městské části Zboží a Verdek. Lipnice je již chodníkem se Dvorem Králové propojená. Zboží loni dostalo nový chodník v rámci obce, který se stavěl v souvislosti s rekonstrukcí hlavní komunikace. O propojení Zboží se Dvorem se již také jednalo na zastupitelstvu, problémem je ochota majitelů prodat příslušné pozemky. Verdek, který je nejhůře dostupný jak pro pěší, tak cyklisty v celé své délce, zatím žádné řešení nemá. Lidé zde při pohybu po silnici nemají na vybraných úsecích projíždějícím kamionům ani kam uskočit díky strmým srázům k Labi. Jedinou bezpečnou cestou je tak pěšinka podél Labe vedoucí k jedné ze dvou dřevených lávek přes Labe ve Verdeku. To je zatím neoficiální řešení pro turisty, ne však pro každodenní pohyb místních obyvatel.

Kateřina Sekyrková

Zdroj: www.rozhlas.cz, www.mudk.cz

 

Související články
Silnice, cyklostezky, kanalizace a vodovod, ČOV, podharťské hřiště a další věci se řešily na debatě s pány Hlavatým a Jarolímem
Ředitel JUTA Ing. Hlavatý na prosincovém zastupitelstvu města

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:
 
 
Přečteno 1848x
 
 
 
Zpět
17.01.2018 - Dnes dojde k odstávce vodního zdroje Žireč ČS za účelem výměny sacího potrubí. Je možný výskyt mírného zákalu ve vodovodním řadu v Žirči a Stanovicích, který bude postupně odkalováním sítě odstraněn.
05.01.2018 - V první den doplňovacích senátních voleb odvolilo ve Dvoře Králové celkem cca 16 % voličů.

Volná pracovní místa
Ostraha (Dvůr Král. n. L.)


Kalendář akcí