Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Vzdělávání > kroužky mimoškolní

V Královéhradeckém kraji se soutěžilo o Zlatý oříšek. Nadané děti dostaly i finanční odměnu

Redakce / 8.10.2017, Dvůr Králové nad Labem
V sobotu 8. října 2017 se odehrávalo v sále Hankova domu ve Dvoře Králové krajské finále talentové soutěže pro děti do 15 let - Zlatý oříšek. Celkem 15 dětí bojovalo o sošku Zlatého oříšku a zároveň finanční odměnu ve výši 10.000 Kč.
 

FOTOGALERIE - Zlatý oříšek

Celý program včetně vyhlášení trval celkem 4 hodiny - každý soutěžící prezentoval nebo dokonce ukázal přítomným divákům a členům poroty, proč právě on si zaslouží Zlatý oříšek. Na programu soutěže se však osobně podíleli i sami členové poroty - na jevišti sálu Hankova domu zahrál na klavír již nyní velmi slavný, ačkoliv mladý Matyáš Novák, ale také další známá instrumentalistka - Veronika Khunová - známá jako houslistka Nika. 

A jako každým rokem, i tentokráte měla 8členná porota těžký úkol. Všichni soutěžící byli všestranní - každý má sice jeden svůj top koníček, který ho baví nejvíce, ale většinou tím jejich zájmy nekončí. Navíc není pochyb, že všechny děti by peníze, které by vyhrály na Zlatém oříšku, investovaly zpět do svých zájmů. A že některé jsou skutečně finančně náročné: takové zimní lyžování či drezura koní patří rozhodně k těm nejnáročnějším.

Velmi milé bylo mezi sólovými výstupy představení také soutěžících týmů, z nichž každý měl zcela odlišné téma. Tým sportovních gymnastek z Trutnova sbírá medaile na mistrovství ČR, Terénní berušky z Nového Města nad Metují mají radost ze zpívání a hraní na benefičních a charitativních akcích a skupina dětí New art DDM Ulita z Broumova natočila 10minutový film o historii Broumova. 

Hodnoceny tak nebyly jen výkony, ale také schopnost spolupráce a hlavně svědomité přípravy. 

Jako každý rok se však mohly Zlaté oříšky spolu s finanční odměnou 10.000 Kč rozdat pouze 3 soutěžícím. 

Letos se jimi stali: 

Mikuláš Rudolf Cogan - 12letý plavec z Nové Paky, který by se chěl přiblížit (a přibližuje se) výkonům legendárního Michaela Phelpse. Nutno dodat, že tento mladý sportovec vyhrává jži nyní většinu absolvovaných závodů.


Sára Kolaříková - malá klavíristka z Chlumce nad Cidlinou, které je teprve 8 let. Kromě hry na klavír zpívá, chodí na taneční gymnastiku a výtvarku. Každý den trénuje 1-2 hodiny a její talent potvrdilo 1. místo v krajského kola klavírní soutěže ZUŠ.


Šárka Kosařová - 14letá studentka víceletého gmynázia, která žije v Bohuslavicích a její život se točí kolem koní. Již nyní dosahuje výjimečných výsledků v drezuře. Nejenže koně umí vést a ovládat, ona se o ně musí také starat - na pastvinách ji vyrůstají 4 mladí koně. Učí se 3 cizí jazyky a po 7 letech musela z časocých důvodů skončit s hraním na příčtnou flétnu. 


Tito vítězové jsou automaticky přihlášeni do celostátního kola Zlatého oříšku. Během následujícícho měsíce se dozvědí, zda postupují do Brna na natáčení celostátního finále.

Kromě cen nejvyšších však všichni soutěžící dostali balíčky, tedy spíše „balíky” odměn za účast na tomto krajském finále. A někteří dostali ještě další ocenění, jakými jsou:


Cena Českého rozhlasu - posluchači Českého rozhlasu rozhodovali o této ceně přes hlasování na faceboooku. Vítězných 445 hlasů (lajků) získala Šárka Kosařová z Bohuslavic (drezura koní).


Cenu sponzora Amáta - šek na 1000 Kč na nákup výtvarných i jiných potřeb a společenskou hru získal gymteam Spartak Trutnov (8 malých gymnastek, kterým není v průměru ani 12 let a které společně vyhrávají mistrovství ČR v Teamgym).


Cena partnera - Dušek (hodinky) z Hradce Králové: hodinky Swatch získala Stella Vodvárková z Hradce Králové (basketbalistka hrající za úspěšné Hradecké lvice, která získala i řadu individuálních ocenění)


Cenu organizátora DDM Jednička - dort ve tvaru Zlatého oříšku si odvezla Magdaléna Půlpánová (14letá sportovkyně, která v zimě vítězí na bílých svacích a v létě na atletických stadionech) 


Cenu města Dvůr Králové (knihu a plaketu) předala místostarostka Alexandra Jiřičková Jakubu Jenšovskému z Hostinného, kterého baví fotografování a zajímá se o dění v rodném městě.


Cenu Královéhradeckého kraje předávala krajská radní Mgr. Martina Berdychová - sošku Zlatého oříšku a malou cenu (externí disk) získaly Terénní Berušky z Nového Města nad Metují (pěvecký sbor při ZŠ a MŠ Krčín v Novém Městě nad Metují).


Všechny děti, a nejen účastníci krajského finále, se mohou přihlásit do celostátního kola Zlatého oříšku: pokud nevyhrály v krajském kole, možná se svžým umem osloví porotu v kole celostáním. Vítězové Zlatého oříšku jsou do celostátního kola přihlášeni automaticky, nejsou však automaticky vybráni do finále. 

Celou akci zorganizovalo potřetí královédvorské centrum volného času DDM Jednička. Hlavní ceny - sochy ptáka se zlatým oříškem v zobáku - pocházejí z dílny akademického umělce Jaroslava Homoly.


Složení poroty:

Martina Berdychová - náměstkyně hejtmana

Iva Rašková - ředitelka nadačního spolku Zlatý oříšek

Alexandra Jiřičková - místostarostka města Dvůr Králové

Adéla Školová - studentka Pedagogické fakulty, hraje za Dvůr Králové softball

Veronika Khunová - absolventka konzervatoře Pardubice (houslistka Nika)

Gabriela Vognarová - několikanásobná mistryně ČR ve sportovní střelbě ze vzduchové pušky

Hana Straková - karatistka - 5. a 7. místo na MČR

Matyáš Novák - vítěz řady mezinárodních klavírních soutěží, jeden z nejperspektivnějších houslistů


Autor: Kateřina Sekyrková

Foto: Ondřej Černota

PR článek
 

Související články
Šikovné děti budou bojovat o krajský Zlatý oříšek. Přijďte je do Dvora Králové podpořit
V celorepublikovém finále Zlatého oříšku byli úspěšní všichni 3 zástupci z Královéhradeckého kraje včetně Jaroměře
Zlatý oříšek vyhráli v celorepublikovém kole 3 zástupci z Královéhradeckého kraje - z Jaroměře, Náchoda i Nové Paky

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 808x
 
 
 
Zpět
05.09.2018 - Na území Královéhradeckého kraje ode dneška neplatí zákaz rozdělávání a manipulace s ohněm ve volné přírodě
24.08.2018 - Ve čtvrtek 23. srpna 2018 odpoledne zasahovali hasiči u požáru travního porostu na louce o menší rozloze v katastru části Žireč. Jednalo se o neohlášené pálení. Požár nezpůsobil žádnou škodu, hasiči jej dostali velmi brzy pod kontrolu.

Volná pracovní místa
Ostraha (Dvůr Král. n. L.)


Kalendář akcí