Vyhledej
Královédvorsko > Vzdělávání > mateřské školy

Ve Dvoře Králové fungují soukromé mikrojesle, rodiče tuto státem dotovanou možnost vítají

Redakce / 31.05.2020, Dvůr Králové nad Labem
Ivana Staňková odpracovala v mateřské škole 36 let, péči o děti zasvětila život. Před třemi lety využila možnosti a otevřela ve Dvoře Králové nad Labem dětskou skupinu Mateřinka. Protože o umístění svých ratolestí měli enormní zájem hlavně rodiče dvouletých dětí, rozhodla se v prostorách bývalé banky vybudovat i stejnojmenné mikrojesle.

FOTOGALERIE - Mikrojesle Mateřinka ve Dvoře Králové

Mikrojesle nejsou dětská skupina

Při prvním zápisu se kapacita mikrojeslí zaplnila velmi rychle, během jedné hodiny.  Děti, na které se během zápisu nedostalo, čekají v pořadníku, až se nějaké místo uvolní. „Jsme malé město a za ta léta mi pod rukama prošla řada rodičů dnešních dětí. Možná i důvěra lidí k mé osobě přispěla k úspěchu mikrojeslí,“ přemítá o naplněné kapacitě mikrojeslí Ivana Staňková. Mikrojesle se od dětské skupiny liší tím, že v nich mohou být maximálně 4 děti tak, aby pečující osoba se mohla naplno věnovat každému dítěti podle jeho individuálních potřeb. Tudíž jsou vhodnější právě pro mladší děti.

Uzavření mikrojeslí z důvodu koronaviru nesly děti těžce, stýskalo se jim

Mikrojesle Mateřinka zanedlouho oslaví první narozeniny. Aktuálně do nich chodí šest dětí. V docházce se různě střídají tak, aby bylo zachováno pravidlo čtyř. I tady ale museli kvůli vládnímu koronavirovému opatření na čas zavřít. „Dětem se moc stýskalo, rodiče nám volali nebo posílali fotky a všichni se nemohli dočkat, až zase otevřeme," přibližuje ředitelka Staňková. Rodiče byli poučeni o omezeních, která současný stav v mikrojeslích přináší. "Dostali srozumitelné instrukce, jak děti předávat a vyzvedávat, aby nedocházelo ke shromažďování více osob v prostorách šaten, samozřejmostí je čestné prohlášení, že jsou děti zdravé," popisuje současný stav Staňková.

Denní režim 

Mateřinka funguje od pondělí do pátku vždy od 7 hodin. Každý den se v Mateřince všichni přivítají v kruhu – básničkou, písničkou, zacvičí si. "Děti mají rády cvičení s hudbou a říkadla s pohybem," popisuje denní režim provozovatelka Mateřinky. Každý týden se nese v duchu jednoho tématu: například v týdnu „Bacil Cecil“ si děti uvědomují rizika nemocí, učí se správně mýt ruce, čistit zoubky, pečovat o své zdraví a zahrají si pohybovou hru „Bába Chřipka“. K tomu všemu využívají obrázky a plyšového kamaráda Emílka - maskota třídy. Správné hygienické návyky jako důkladné a časté mytí rukou se jim teď budou opravdu hodit.

Pak následuje svačina a didaktická chvilka se skládačkami, knihami a časopisy. „Využíváme hlavně prožitkové učení formou pobytu venku – navštěvujeme nedaleký městský park, les, zahrádku, kde pěstujeme různé plodiny, nebo městský útulek, kam děti nosí pejskům pamlsky, krmí tu kozy a už se svezly i na poníkovi,“ vypočítává Ivana Staňková. Mohou také využívat hřiště s umělým povrchem, které patří k nedaleké škole. To mají obzvlášť rády, protože se zde mohou bez obav válet po zemi. Některé děti jdou po obědě domů, jiné čeká odpolední spánek. Mateřinka zavírá ve čtyři hodiny odpoledne, dětská skupina v 17 hod. 

Stravování dle individuálních potřeb

Obědy pro děti se dovážejí z blízké školní jídelny při ZŠ Schulzovy sady, svačinky přímo z Mateřinky. "Nabízí se i možnost bezlepkové diety, rodiče však mohou dětem donášet i vlastni jídlo, pokud jim nabízené varianty nevyhovují," vyjmenovává možnosti stravování Staňková.

Z korun stromů na výlet po Labi

Děti také pravidelně navštěvují dvorskou zoo, kde mají už svá oblíbená místa a pozorují, jak rostou mláďata. Vypravily se i do Janských Lázní na Stezku v korunách stromů nebo se plavily lodí po Labi. Pro rodiče pořádá vedení Mateřinky besídky – mikulášskou, vánoční, ke dni maminek… Rodiče se zapojují i do dalších aktivit, třeba v soutěži Stříbrná Zeměkoule společně nasbírali 32 kg hliníkového odpadu.

Podmínky přijetí dětí

Aby mohli rodiče mikrojesle využívat, musí pracovat (podnikat), nebo si práci aktivně hledat, případně studovat. Provoz mikrojeslí je dotován z Evropského sociálního fondu Operačního programu Zaměstnanost, a tak se rodiče většinou podílejí pouze na úhradě nákladů za stravování, u dětské skupiny Emilka je již požadován měsíční poplatek. Mikrojesle většinou navštěvují děti z blízkého okolí. Hodně pomohla dvěma rodinám, které musely do té doby s dětmi složitě dojíždět do jeslí ve dvacet kilometrů vzdáleném Trutnově. „Péče o děti je zodpovědná a náročná. Když ale přijdete ráno do práce a děti se k vám radostí ženou, tak víte, že je vše, jak má být,“ neskrývá svou spokojenost s volbou profese Ivana Staňková. A na co se mohou děti těšit po nedobrovolné karanténě? V červnu je čeká třeba karneval v maskách anebo návštěva hospitalu Kuks. 

Kateřina Sekyrková


Související články
O otevření školek se jedná, zápisy do mateřských školek proběhnou bez dětí
Související odkazy
Mateřinka Dvůr Králové
 
Vaše komentáře

Přečteno 2058x
 
12.12.2024 - V sobotu 14. prosince pořádá v lesích kolem vrcholů Zvičiny, Kozla a Perné Myslivecký spolek Zvičina hon. Do lesa a na louky nad Dolní Brusnicí a Bílou Třemešnou doporučujeme proto v tento den nevycházet.
19.11.2024 - Do 22. listopadu 2024 je hlášena výluka na trati v úseku Hradec Králové hl. n. - Jaroměř, kde je zavedena náhradní autobusová doprava. Autobus nahrazující rychlík směr Hradec Králové vyjíždí již ze Dvora Králové.

Volná pracovní místa
Kuchař ve školní jídelně (Bílá Třemešná)


Školní psycholog (ZŠ Schulzovy sady)

Učitel pro I. stupeň ZŠ (ZŠ Bílá Třemešná)

Učitel matematiky pro II. stupeň ZŠ 

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí