Vyhledej
Královédvorsko > Vzdělávání

Příběhy našich sousedů propojily místní školy, veřejnost je uvidí na náměstí i v divadle

Redakce / 11.04.2019, Dvůr Králové nad Labem
Příležitost dozvědět se mnoho zajímavého o naší nedávné minulosti jinak než z učebnic nebo výkladem u tabule přináší žákům projekt „Příběhy našich sousedů“ společnosti Post Bellum Praha. Ve Dvoře Králové n. L. se tento projekt stal současně šancí pro souhru místních nejen základních škol.

FOTOGALERIE - Paměť národa ve Dvoře Králové

Jan Machek, manažer odborného týmu MAS Královédvorsko, z. s., přišel s  myšlenkou propojit mezi sebou tímto projektem zaměřeným na  osobní prožitky pamětníků, kteří se během svého života setkali v  důsledku totalitních režimů 20. století s velkým bezprávím, všechny základní školy z našeho města i okolí a gymnázium.

Věrnisáž putovní výstavy i s pamětníkem

Studenti gymnázia v rámci projektu zaznamenávali pamětníky pomocí profesionální kamerové techniky, a to ve spolupráci s profesionály v oboru médií. Vznikla i putovní výstava, která dokumentuje jeho realizaci a přibližuje příběhy samotných pamětníků. Tento týden byly výstavní panely umístěny na královédvorském náměstí T. G. Masaryka a budou zde až do 25. dubna. Slavnostní vernisáž putovní výstavy proběhne v sále ZUŠ R. A. Dvorského 12. dubna 2019 v 17 hod. 

Přítomen vernisáže bude pamětník páter Jan Rybář, o  kterém studenti královédvorského gymnázia Magdalena a Martin Kazmirowští a Dominika Rezková natočili v rámci projektu pětiminutový dokument. Páter Jan Rybář SJ působil ve Dvoře Králové nad Labem duchovně v  letech 1976–1979. V kostele sv. Jana Křtitele sloužil často nedělní mše.

Představení příběhů pro širokou veřejnost

Díky přátelské spolupráci mezi školami se podařilo vytvořit 10 žákovských týmů z místních škol, které zážitkovým a  tvořivým způsobem zpracovávali v období od září 2018 do dubna 2019 životní příběhy pamětníků, které si samy „objevily“. Své pamětníky obdivují za to, že neztratili přes těžké životní zkušenosti se zneužíváním moci, statečnost, víru v dobro a schopnost radovat se ze života. 

Žáci navštívili během sedmi měsíců pamětníky doma a natočili jejich vyprávění na diktafon či mobil. Společně také podnikli exkurzi do  Státního okresního archivu Trutnov a do Českého rozhlasu Hradec Králové. Bylo nutné se obrnit trpělivostí a soustředěností, protože týmy musely vybrat z nahrávky svého pamětníka to nejdůležitější a vytvořit rozhlasový scénář, ve  kterém má slovo nejen pamětník, ale také každý žák. V Hradci Králové pak „v rádiu“ natočili 10 zajímavých audioreportáží a dozvěděli se mnoho pozoruhodných informací o historii Českého rozhlasu. V současné době vrcholí přípravy na závěrečnou slavnostní prezentaci projektu, při které týmy tvořivým způsobem představí své pamětníky divákům. 

Zveme vás proto ve čtvrtek 25. dubna 2019 od 17:00 hod. do sálu Hankova domu na „Příběhy našich sousedů“

Příběhy sousedů na KrálovédvorskuProjektu se ve Dvoře Králové účastnili žáci pod vedením svých učitelů Mgr. Yvety Šecové z  gymnázia, Mgr.  Lucie Baliharové ze ZŠ a  MŠ Dukelských bojovníků Dubenec, Mgr.  Dany Hlavsové ze ZŠ Strž, Mgr.  Zdeňky Červinkové ze ZŠ Podharť, Mgr.  Markéty Haasové ze ZŠ 5. května, Mgr.  Jiřího Luxe ze ZŠ a  MŠ Bílá Třemešná a Mgr. Milana Hanzla ze ZŠ Schulzovy sady. Koordinátorkou projektu Příběhy našich sousedů na Královédvorsku byla Mgr. Pavlína Flídrová z gymnázia. 

Nový projekt na Královédvorsku

Příběhy našich sousedů je vzdělávací projekt neziskové organizace Post Bellum Praha určený pro žáky základních a  studenty středních škol. V Královéhradeckém kraji se letos do projektu zapojily školy z Hradce Králové, Hořic, Náchoda, Dobrušky a poprvé také Gymnázium Dvůr Králové nad Labem a královédvorské základní školy.

Zdroj: gymnázium Dvůr Králové, Noviny královédvorské radnice

Související články
Příběhy našich sousedů v sále Hankova domu (25. dubna 2019)
ZUŠ R. A. Dvorského ve Dvoře Králové nad Labem tento rok slaví 70 let od svého založení. Podívejte se na video z prvních oslav
Konkrétní Příběhy našich sousedů - Antonín Burdych
Míťa Haasová zažila útrapy války i komunistického režimu
Stavitel a Sokol Luděk Kleandr
Rodina Anny Butové za války ukrývala židovského chlapce Gríšu.
Helena Havelková - bohatý život zpracovaný do reportáže žáky ZŠ Strž
Související odkazy
Všechny díly seriálu Příběhy našich sousedů najdete ZDE
 
Vaše komentáře

Přečteno 1912x
 
Volná pracovní místa
Kuchař ve školní jídelně (Bílá Třemešná)


Školní psycholog (ZŠ Schulzovy sady)

Učitel pro I. stupeň ZŠ (ZŠ Bílá Třemešná)

Učitel matematiky pro II. stupeň ZŠ 

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí