Vyhledej
Královédvorsko > Co se děje > hudba

Adventní koncert Královédvorského chrámového sboru a orchestru 15. 12. 2018 v Husově sboru

Redakce, / 17.12.2018
V předvečer třetí neděle adventní si přišli posluchači do královédvorského kostela Církve československé husitské poslechnout slavnostní předvánoční koncert. Střídmé prostory kostela se rozezněly adventními i vánočními skladbami a zazněly i části dvou mší. V podání Královédvorského chrámového sboru a orchestru pod taktovkou Víta Havlíčka si mohli posluchači vychutnat například Pastores loquebantur od F. X. Brixiho, Kyrie z Missy in C od L. van Beethovena nebo Laetentur coeli od Š. Brixiho.
 

FOTOGALERIE - Adventní koncert Královédvorského chrámového sboru a orchestru 15. 12. 2018 v Husově sboru

Zvonivé tóny flétny spolu se Adventní koncert 15. 12. 2018 - Kralovédvorský chrámový sbor a orchestrslavnostním zvukem varhan se krásně doplňovaly v Sonátě pro flétnu a varhany od G. F. Händela. Ve skladbě Sonata vespertina od P. J. Vejvanovského zase vynikly v souzvuku s varhanami jiskřivé tóny dvou trumpet. Těžiště celého koncertu ale spočívalo v uvedení již zmíněných částí mší: Zazněla Missa in Es od J. J. Ryby a Missa pastoralis od F. X. Brixiho. Hlasy zpěváků Královédvorského chrámového sboru zpívající většinou latinské, ale i české texty, doprovázené nástroji orchestru, přenesly posluchače do vánočního času i do období, kdy skladby vznikaly a kdy byl příchod Vánoc a oslava narození Krista vnímána jako nejkrásnější čas liturgického roku.
Adventní koncert 15. 12. 2018 - Kralovédvorský chrámový sborTo, že se program líbil, dosvědčil dlouhý potlesk v závěru koncertu, kdy hráči i zpěváci sestoupili z chóru do prostoru před kazatelnou a zazněly zde skladby F. X. Brixiho. Následoval tedy přídavek – Hymnus pastoralis in G, který předvánoční koncert zakončil.

Adventní koncerty Královédvorského chrámového sboru a orchestru jsou již tradiční součástí předvánočního času a i ten letošní přispěl ke krásné slavnostní atmosféře, která k tomuto období jistě patří.  

Karolina Václavíková

Foto: Luděk Tureček

 

Související články
Adventní koncert Královédvorského chrámového sboru a orchestru s provedením Pastorální mše české J. E. Kypty
Koncerty Královédvorského chrámového sboru a orchestru na Noci kostelů 2018
Koncert s premiérou skladby Eduarda Douši ke 100. výročí vzniku ČSR v kostele sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové
Královédvorský chrámový sbor zpíval na Velikonoce v Hostinném
Koncerty Královédvorského chrámového sboru a orchestru na Noci kostelů 2019
Putování Královédvorského chrámového sboru (3) – Hostinné
Putování Královédvorského chrámového sboru (6) – Zittau

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 954x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
13.02.2020 - Kalamitní stav v Královéhradeckém kraji vyhlášený energetiky byl odvolán v úterý 11. 2. 2020 v 15 hod.
09.02.2020 - Silný až extrémní vítr očekáváme i v našem regionu. Počítejme s omezením dopravy, ale i provozu některých turistických atrakcí včetně dvorské zoo či skiareálů.
29.01.2020 - V pátek 31. ledna 2020 bude uzavřeno pracoviště registru řidičů a řidičských průkazů na MěÚ ve Dvoře Králové nad Labem včetně pracoviště registru vozidel na odloučeném pracovišti v Nedbalově ulici.
24.01.2020 - Sportovci Královéhradeckého kraje dnes přivezli 31 medailí ze zimní Olympiády dětí a mládeže. V pořadí krajů se umístili na stříbrné příčce, což se naposledy povedlo v roce 2006.

Volná pracovní místa

Lékař (VIVIDUS East)

Zdravotní setra (VIVIDUS East)


Pečovatel/ka (PS Dvora Králové n. L.)


Kalendář akcí