Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Co se děje > hudba

Adventní koncert Královédvorského chrámového sboru a orchestru 15. 12. 2018 v Husově sboru

Redakce, Karolina Václavíková / 17.12.2018
V předvečer třetí neděle adventní si přišli posluchači do královédvorského kostela Církve československé husitské poslechnout slavnostní předvánoční koncert. Střídmé prostory kostela se rozezněly adventními i vánočními skladbami a zazněly i části dvou mší. V podání Královédvorského chrámového sboru a orchestru pod taktovkou Víta Havlíčka si mohli posluchači vychutnat například Pastores loquebantur od F. X. Brixiho, Kyrie z Missy in C od L. van Beethovena nebo Laetentur coeli od Š. Brixiho.
 

FOTOGALERIE - Adventní koncert Královédvorského chrámového sboru a orchestru 15. 12. 2018 v Husově sboru

Zvonivé tóny flétny spolu se Adventní koncert 15. 12. 2018 - Kralovédvorský chrámový sbor a orchestrslavnostním zvukem varhan se krásně doplňovaly v Sonátě pro flétnu a varhany od G. F. Händela. Ve skladbě Sonata vespertina od P. J. Vejvanovského zase vynikly v souzvuku s varhanami jiskřivé tóny dvou trumpet. Těžiště celého koncertu ale spočívalo v uvedení již zmíněných částí mší: Zazněla Missa in Es od J. J. Ryby a Missa pastoralis od F. X. Brixiho. Hlasy zpěváků Královédvorského chrámového sboru zpívající většinou latinské, ale i české texty, doprovázené nástroji orchestru, přenesly posluchače do vánočního času i do období, kdy skladby vznikaly a kdy byl příchod Vánoc a oslava narození Krista vnímána jako nejkrásnější čas liturgického roku.
Adventní koncert 15. 12. 2018 - Kralovédvorský chrámový sborTo, že se program líbil, dosvědčil dlouhý potlesk v závěru koncertu, kdy hráči i zpěváci sestoupili z chóru do prostoru před kazatelnou a zazněly zde skladby F. X. Brixiho. Následoval tedy přídavek – Hymnus pastoralis in G, který předvánoční koncert zakončil.

Adventní koncerty Královédvorského chrámového sboru a orchestru jsou již tradiční součástí předvánočního času a i ten letošní přispěl ke krásné slavnostní atmosféře, která k tomuto období jistě patří.  

Karolina Václavíková

Foto: Luděk Tureček

 

Související články
Adventní koncert Královédvorského chrámového sboru a orchestru s provedením Pastorální mše české J. E. Kypty
Koncerty Královédvorského chrámového sboru a orchestru na Noci kostelů 2018
Koncert s premiérou skladby Eduarda Douši ke 100. výročí vzniku ČSR v kostele sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové
Královédvorský chrámový sbor zpíval na Velikonoce v Hostinném
Koncerty Královédvorského chrámového sboru a orchestru na Noci kostelů 2019
Putování Královédvorského chrámového sboru (3) – Hostinné
Putování Královédvorského chrámového sboru (6) – Zittau

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1005x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
07.01.2021 - Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku zůstanou na nejpřísnějším stupni systému PES nejméně do 22. ledna.(Zdroj: ministr Blatný po jednání vlády)
18.12.2020 - Hledá se pes - Včera večer kolem 17 hodiny se zaběhl hnědý labradorský retrívr v okolí Raisova Sylvárov. Ale nyní už může být kdekoliv. Jmenuje se Jaller (džaler), ale bohužel je starý a už neslyší. Pod okem má bulku. Pokud jej někde zahlédnete volejte prosím na telefon Patrik Hroneš - 602 166 660, nebo i na Městskou policii.
03.12.2020 - V neděli 13. prosince 2020 začne platit nový železniční jízdní řád.

InzerceVolná pracovní místa
Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Sociální pracovník (MěÚ Dvůr Kr. n. L. - OSPOD)

Metodik/metodička kvality (PS Dvůr Králové n. L.)


Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí