Vyhledej
Královédvorsko > Co se děje > hudba

Koncert s premiérou skladby Eduarda Douši ke 100. výročí vzniku ČSR v kostele sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové

Redakce, / 19.09.2018
V neděli 16. září 2018 se prostor kostela rozezněl zvukem varhan a zpěvem Královédvorského chrámového sboru. V krásné atmosféře již začínajícího babího léta se zde konal slavnostní koncert, který navazoval na tradici zářijových koncertů, uvádějících vždy premiérovou skladbu významných českých soudobých skladatelů. Ten letošní, jubilejní 10. ročník, byl uspořádán u příležitosti 100. výročí vzniku našeho státu a zazněla na něm premiéra skladby profesora Pražské konzervatoře Eduarda Douši.
 
Posluchači si mohli vychutnat hru Královedvorský chrámový sbor - koncert 16.9.2018na varhany v interpretaci předního českého varhaníka Pavla Černého, pedagoga pražské AMU a brněnské JAMU v sólových skladbách Johanna Sebastiana Bacha, Antonína Dvořáka a K. F. Pitsche, ale také v krásném souznění se zpěvem Královédvorského chrámového sboru pod vedením Víta Havlíčka, hudebního teoretika, varhaníka a pedagoga pražské AMU. V jejich podání zazněly skladby Jana Dismase Zelenky, Antona Brucknera, Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Georga Friedricha Händela a dalších.

Královedvorský chrámový sbor - koncert 16.9.2018
Vyvrcholením programu byla premiéra skladby „A to je ta krásná země“ od doc. Eduarda Douši. Tato skladba vznikla na text stejnojmenné básně generála Rudolfa Medka ze sbírky Lví srdce, která byla poprvé publikována v roce 1919. Eduard Douša báseň zhudebnil na popud Víta Havlíčka a věnoval ji Královédvorskému chrámovému sboru.Slavnostní zvuk varhan, krása zpěvu v Královedvorský chrámový sbor - koncert 16.9.2018duchovních skladbách, i sluncem prozářený prostor královédvorského kostela proměnily zářijové nedělní odpoledne ve sváteční okamžik a důstojně tak předznamenaly nadcházející oslavy 100. Výročí vzniku Československého státu.

Karolina Václavíková

Foto: Luděk Tureček
 

Související články
Zdařilý koncert s premiérou skladby Raduj se a plesej Dvore dávný s recitací Ondřeje Kepky
Hudební léto Kuks - devátý ročník mezinárodního festivalu začne Mou vlastí ve Dvoře Králové n. L.
Jubilejní desátý koncert s premiérou skladby doc. Eduarda Douši
Adventní koncert Královédvorského chrámového sboru a orchestru 15. 12. 2018 v Husově sboru
Královédvorský chrámový sbor zpíval na Velikonoce v Hostinném
Koncerty Královédvorského chrámového sboru a orchestru na Noci kostelů 2019
Putování Královédvorského chrámového sboru (1) – Rožmitál pod Třemšínem
Putování Královédvorského chrámového sboru (2) – Praha-Zbraslav
Putování Královédvorského chrámového sboru (3) – Hostinné
Putování Královédvorského chrámového sboru (4) – Kutná Hora
Koncert Královédvorského chrámového sboru s premiérou skladby profesora Jiřího Bezděka

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 419x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
13.02.2020 - Kalamitní stav v Královéhradeckém kraji vyhlášený energetiky byl odvolán v úterý 11. 2. 2020 v 15 hod.
09.02.2020 - Silný až extrémní vítr očekáváme i v našem regionu. Počítejme s omezením dopravy, ale i provozu některých turistických atrakcí včetně dvorské zoo či skiareálů.
29.01.2020 - V pátek 31. ledna 2020 bude uzavřeno pracoviště registru řidičů a řidičských průkazů na MěÚ ve Dvoře Králové nad Labem včetně pracoviště registru vozidel na odloučeném pracovišti v Nedbalově ulici.
24.01.2020 - Sportovci Královéhradeckého kraje dnes přivezli 31 medailí ze zimní Olympiády dětí a mládeže. V pořadí krajů se umístili na stříbrné příčce, což se naposledy povedlo v roce 2006.

Volná pracovní místa

Lékař (VIVIDUS East)

Zdravotní setra (VIVIDUS East)


Pečovatel/ka (PS Dvora Králové n. L.)


Kalendář akcí