')
Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Co se děje > hudba

Putování Královédvorského chrámového sboru (5) – Kamienna Góra

Redakce / 25.08.2019
V neděli 18. srpna 2019 jsme uzavřeli naše letošní prázdninové putování s Královédvorským chrámovým sborem. Cílem bylo město Kamienna Góra v Polsku, které je partnerským městem Dvora Králové nad Labem. Cestou jsme se ještě zastavili nedaleko za hranicemi ve vesničce Krzeszów (česky Křesobor nebo Křešov) v Dolnoslezském vojvodství.
 
Zde se nachází cisterciácký klášterní Krzeszów - bazilika Nanebevzetí Panny Mariekomplex s bazilikou Nanebevzetí Panny Marie. Je to úžasné duchovní místo, které stojí za návštěvu. Rozměrná bazilika je bohatě zdobená a patří mezi nejcennější umělecké památky ve Slezsku. Na stavbě i výzdobě se podíleli nejlepší umělci středoevropského baroka, například Kilián Ignác Dientzenhofer, Ferdinand Maxmilián Brokoff a jeho žák Antonín Dorazil, Petr Brandl, Jan Kryštof Liška a jiní.


Obdivovali jsme též nádheru barokních varhan z let 1732-1736 od Michaela Englera z Vratislavi, které se po nákladné opravě firmy Jehmlich z Drážďan považují za nejlepší a nejcennější barokní varhany ve Slezsku. Jejich zvuk jsme slyšeli již při příchodu. Právě zde probíhal koncert, po němž následovala přednáška na kůru o těchto varhanách, kterou každý prázdninový den provádí tamější varhaník Romuald Jała. Po výkladu o varhanách také náš sbormistr Vít Havlíček zahrál několik Bachových varhanních skladeb a sborově jsme si zde zazpívali. Po dohrání a dozpívání jsme dostali od varhaníka Romualda Jały pozvání k uskutečnění koncertu, a tak jsme s dobrou náladou pokračovali dál.


Nedaleká Kamienna Góra Kamienna Góra - kostel Panny Marie Růžencové leží v kotlině řeky Bóbr na úpatí Vraních hor, přibližně 12 kilometrů od českých hranic. Navštívili jsme gotickorenesanční kostel sv. Petra a Pavla z přelomu 13. a 14. století a poseděli jsme na náměstí s fontánkou. Mši svatou jsme zpěvem doprovázeli v barokním kostele Panny Marie Růžencové (kościół Matki Bożej Różańcowej), který patří mezi tzv. „kostely milosti“. Tak se nazývá šest velkých původně evangelických kostelů, které byly vystavěny v 18. století ve Slezsku. Název je odvozen jednak od toho, že byly slezským evangelíkům poskytnuty z milosti císaře Josefa I., jednak od toho, že v jejich výstavbě spatřovali evangelíci zvláštní znamení Boží milosti. Dodnes se zachovaly pouze čtyři z nich a po druhé světové válce byly převzaty římskokatolickou církví.

Kamienna Góra - kostel Panny Marie RůžencovéV tomto kostele Panny Marie Růžencové, který má půdorys do kříže, je zvláštní akustika. Bylo příjemné zažít duchovní atmosféru modliteb a slavení mše svaté na tomto místě. Páter Piotr Smoliński v závěru mše děkoval sbormistru i sboru. Po mši jsme se dozvěděli, že u nich podobný chrámový sbor nemají.

Jsme rádi, že jsme mohli jako Královédvorský chrámový sbor reprezentovat naše město nejen v polském partnerském městě Kamienna Góra, ale i dalších místech. V podstatě všude nám nabídli, abychom se sborem přijeli opět, což nás velmi těší. Sbor již má nyní v plánu navštívit další místa u nás i v zahraničí. 

Jana Friedová

FOTOGALERIE - Putování Královédvorského chrámového sboru (5) – Kamienna Góra

 

Související články
Jubilejní desátý koncert s premiérou skladby doc. Eduarda Douši
Adventní koncerty Královédvorského chrámového sboru a orchestru
Putování Královédvorského chrámového sboru (1) – Rožmitál pod Třemšínem
Putování Královédvorského chrámového sboru (2) – Praha-Zbraslav
Putování Královédvorského chrámového sboru (3) – Hostinné
Putování Královédvorského chrámového sboru (4) – Kutná Hora
Putování Královédvorského chrámového sboru (6) – Zittau
Koncert s premiérou skladby profesora Jiřího Bezděka
Koncert Královédvorského chrámového sboru s premiérou skladby profesora Jiřího Bezděka

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 715x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
11.07.2019 - Knihovna Slavoj bude již od pátku 12. července 2019 opět otevřená pro čtenáře dle běžné otevírací doby. Služby on-line jsou již také v provozu.
10.07.2019 - Aktuálně (středa 10. července) je omezen provoz v knihovně Slavoj ve Dvoře Králové, kde nefunguje elektřina. Možné je pouze osobní navrácení knih. V případě potřeby prodloužení knih volejte na mobilní čísla: 721 390 348, 606 531 153. O změně vás budeme informovat.
02.07.2019 - Od 27. června do 1. července jsme bohužel měli problém s poštovním serverem účtu info@kralovedvorsko.cz. Pokud jste nám v tuto dobu poslali email, prosím, zašlete jej ještě jednou nebo nám zavolejte.

Volná pracovní místa
Technik PC a periférií (ZŠ Schulzovy sady)

Školní psycholog (Město Dvůr Králové n. L.)

Asistent/ka pedagoga (ZŠ a PrŠ DKnL)


Sociální pracovník/ice (Diakonie ČCE DKnL)

Ošetřovatel (Domov sv. Josefa, Žireč)


Kalendář akcí
1.03.2019 - 15.11.2019
Lovci perel - soutěž
1.09.2019 - 8.11.2019
Mít své místo
1.09.2019 - 27.09.2019
Přihlášky na kurz internetu
16.09.2019 - 27.09.2019
Slavnost Klíčování