Vyhledej
Královédvorsko > Co se děje > hudba

Putování Královédvorského chrámového sboru (5) – Kamienna Góra

Redakce / 25.08.2019
V neděli 18. srpna 2019 jsme uzavřeli naše letošní prázdninové putování s Královédvorským chrámovým sborem. Cílem bylo město Kamienna Góra v Polsku, které je partnerským městem Dvora Králové nad Labem. Cestou jsme se ještě zastavili nedaleko za hranicemi ve vesničce Krzeszów (česky Křesobor nebo Křešov) v Dolnoslezském vojvodství.
 
Zde se nachází cisterciácký klášterní Krzeszów - bazilika Nanebevzetí Panny Mariekomplex s bazilikou Nanebevzetí Panny Marie. Je to úžasné duchovní místo, které stojí za návštěvu. Rozměrná bazilika je bohatě zdobená a patří mezi nejcennější umělecké památky ve Slezsku. Na stavbě i výzdobě se podíleli nejlepší umělci středoevropského baroka, například Kilián Ignác Dientzenhofer, Ferdinand Maxmilián Brokoff a jeho žák Antonín Dorazil, Petr Brandl, Jan Kryštof Liška a jiní.


Obdivovali jsme též nádheru barokních varhan z let 1732-1736 od Michaela Englera z Vratislavi, které se po nákladné opravě firmy Jehmlich z Drážďan považují za nejlepší a nejcennější barokní varhany ve Slezsku. Jejich zvuk jsme slyšeli již při příchodu. Právě zde probíhal koncert, po němž následovala přednáška na kůru o těchto varhanách, kterou každý prázdninový den provádí tamější varhaník Romuald Jała. Po výkladu o varhanách také náš sbormistr Vít Havlíček zahrál několik Bachových varhanních skladeb a sborově jsme si zde zazpívali. Po dohrání a dozpívání jsme dostali od varhaníka Romualda Jały pozvání k uskutečnění koncertu, a tak jsme s dobrou náladou pokračovali dál.


Nedaleká Kamienna Góra Kamienna Góra - kostel Panny Marie Růžencové leží v kotlině řeky Bóbr na úpatí Vraních hor, přibližně 12 kilometrů od českých hranic. Navštívili jsme gotickorenesanční kostel sv. Petra a Pavla z přelomu 13. a 14. století a poseděli jsme na náměstí s fontánkou. Mši svatou jsme zpěvem doprovázeli v barokním kostele Panny Marie Růžencové (kościół Matki Bożej Różańcowej), který patří mezi tzv. „kostely milosti“. Tak se nazývá šest velkých původně evangelických kostelů, které byly vystavěny v 18. století ve Slezsku. Název je odvozen jednak od toho, že byly slezským evangelíkům poskytnuty z milosti císaře Josefa I., jednak od toho, že v jejich výstavbě spatřovali evangelíci zvláštní znamení Boží milosti. Dodnes se zachovaly pouze čtyři z nich a po druhé světové válce byly převzaty římskokatolickou církví.

Kamienna Góra - kostel Panny Marie RůžencovéV tomto kostele Panny Marie Růžencové, který má půdorys do kříže, je zvláštní akustika. Bylo příjemné zažít duchovní atmosféru modliteb a slavení mše svaté na tomto místě. Páter Piotr Smoliński v závěru mše děkoval sbormistru i sboru. Po mši jsme se dozvěděli, že u nich podobný chrámový sbor nemají.

Jsme rádi, že jsme mohli jako Královédvorský chrámový sbor reprezentovat naše město nejen v polském partnerském městě Kamienna Góra, ale i dalších místech. V podstatě všude nám nabídli, abychom se sborem přijeli opět, což nás velmi těší. Sbor již má nyní v plánu navštívit další místa u nás i v zahraničí. 

Jana Friedová

FOTOGALERIE - Putování Královédvorského chrámového sboru (5) – Kamienna Góra

 

Související články
Jubilejní desátý koncert s premiérou skladby doc. Eduarda Douši
Adventní koncerty Královédvorského chrámového sboru a orchestru
Putování Královédvorského chrámového sboru (1) – Rožmitál pod Třemšínem
Putování Královédvorského chrámového sboru (2) – Praha-Zbraslav
Putování Královédvorského chrámového sboru (3) – Hostinné
Putování Královédvorského chrámového sboru (4) – Kutná Hora
Putování Královédvorského chrámového sboru (6) – Zittau
Koncert s premiérou skladby profesora Jiřího Bezděka
Koncert Královédvorského chrámového sboru s premiérou skladby profesora Jiřího Bezděka
Adventní koncerty Královédvorského chrámového sboru a orchestru v prosinci 2019
Putování Královédvorského chrámového sboru (7) – Praha - kostel sv. Mikuláše
Putování Královédvorského chrámového sboru (8) – Litomyšl

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1083x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
15.09.2020 - Od 17. září do 17. listopadu 2020 bude úplně uzavřena silnice Rožnov – Semonice.
31.08.2020 - Tyršovo koupaliště ve Dvoře Králové bude otevřeno až do neděle 6. září 2020. Koupaliště v Trutnově bude příležitostně dle počasí otevřeno o víkendech. Koupaliště v Jaroměři již na konci srpna končí.

Volná pracovní místa
Technik PC / periférií (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)


Kuchař/ka (Domov sv. Josefa Žireč)Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí
5.01.2019 09:00 - 31.12.2020 17:00
Expozice textilního tisku (stálá výstava)
1.07.2020 - 30.09.2020
Božena Němcová (výstava)
1.09.2020 - 30.11.2020
Kamarádka knihovna
12.09.2020 09:00 - 10.10.2020 17:00
Skautská výstava
19.09.2020 09:00 - 22.11.2020 17:00
Příběh jednoho města (výstava)