Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Co se děje > hudba

Putování Královédvorského chrámového sboru (7) – Praha - kostel sv. Mikuláše

Redakce / 6.02.2020
Série článků o putování Královédvorského chrámového sboru pokračuje i v letošním roce. Do Prahy jsme se vydali druhý únorový den nového roku, až téměř v magickém datu 2. 2. 2020. Na pozvání varhaníka Přemysla Kšici, který nás již několikrát doprovázel na našem koncertě s premiérou ve Dvoře Králové, jsme měli tu čest doprovodit večerní mši svatou v kostele sv. Mikuláše na Malé Straně.
 
Cestou tam nám pršelo, ale všichni Kostel sv. Mikuláše na Malé Stranějsme se v pořádku sešli na Malostranském náměstí před budovou Lichtenštejnského paláce, kam jsme měli možnost nahlédnout. Sídlí zde Akademie múzických umění, kde vyučuje hudební teorii i náš sbormistr Vít Havlíček. Hned naproti stojí již zmiňovaný kostel svatého Mikuláše. Je považován za nejslavnější barokní chrám Prahy, uvnitř bohatě zdoben mramorem, freskami a sochami barokních umělců. Je to obrovský nádherný prostor s velkou akustikou. Hlavní varhany byly zhotoveny v letech 1745–1747 a mají přes 4000 píšťal, které dosahují délky až šesti metrů. Na tyto varhany hrával za svého pobytu v Praze jako host manželů Duškových slavný W. A. Mozart v roce 1787.  Za socialismu byla ve věži kostela vybudována pozorovatelna Státní bezpečnosti.

Královédvorský chrámový sbor na kůru kostela sv. Mikuláše 2. 2. 2020Druhého února se slaví svátek Uvedení Páně do chrámu, neboli svátek Hromnic. Na začátku mše svaté se světily svíčky hromničky. Dříve lidé tyto svíčky zapalovali v oknech při bouřkách na ochranu svých obydlí. Zpívali jsme z bočního kůru, který je hodně vysoko. Zpěv v tomto chrámu byl pro nás velký zážitek. Do repertoáru jsme také zařadili skladbu Pange lingua současného skladatele Luboše Sluky, který bydlí nedaleko a byl pozván. Luboš Sluka pro náš sbor napsal skladbu v roce 2010 a na koncert s premiérou do Dvora Králové zavítal i v dalších letech. Kvůli zdravotním důvodům se tento 91-letý skladatel nemohl dostavit, ale přišla paní Sluková, a tak jsme ho nechali alespoň pozdravovat.Po skončení mše svaté bylo venku krásně teplo a Kostel sv. Mikuláše na Malé Straně v Prazenepršelo, proto jsme se někteří prošli pěšky přes Karlův most na Staroměstské náměstí, Celetnou ulicí na Náměstí republiky a odtud pak metrem na Černý most. Večerní Praha má své kouzlo, a tak jsme se domů vraceli plní krásných dojmů.

Jana Friedová

FOTOGALERIE - Putování Královédvorského chrámového sboru (7) – Praha - kostel sv. Mikuláše

 

Související články
Putování Královédvorského chrámového sboru (1) – Rožmitál pod Třemšínem
Putování Královédvorského chrámového sboru (2) – Praha-Zbraslav
Putování Královédvorského chrámového sboru (3) – Hostinné
Putování Královédvorského chrámového sboru (4) – Kutná Hora
Putování Královédvorského chrámového sboru (5) – Kamienna Góra
Putování Královédvorského chrámového sboru (6) – Zittau
Koncert Královédvorského chrámového sboru s premiérou skladby profesora Jiřího Bezděka
Adventní koncert Královédvorského chrámového sboru a orchestru s Rybovou Českou mší půlnoční
Královédvorský chrámový sbor si i letos zazpíval koledy u Vánočního stromu na náměstí ve Dvoře Králové
Putování Královédvorského chrámového sboru (8) – Litomyšl

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 10438x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
07.01.2021 - Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku zůstanou na nejpřísnějším stupni systému PES nejméně do 22. ledna.(Zdroj: ministr Blatný po jednání vlády)
18.12.2020 - Hledá se pes - Včera večer kolem 17 hodiny se zaběhl hnědý labradorský retrívr v okolí Raisova Sylvárov. Ale nyní už může být kdekoliv. Jmenuje se Jaller (džaler), ale bohužel je starý a už neslyší. Pod okem má bulku. Pokud jej někde zahlédnete volejte prosím na telefon Patrik Hroneš - 602 166 660, nebo i na Městskou policii.
03.12.2020 - V neděli 13. prosince 2020 začne platit nový železniční jízdní řád.

InzerceVolná pracovní místa
Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Sociální pracovník (MěÚ Dvůr Kr. n. L. - OSPOD)

Metodik/metodička kvality (PS Dvůr Králové n. L.)


Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí