')
Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Co se děje > festivaly

Francouzský den v Chotěvicích

Redakce, / 12.06.2018, Dvůr Králové nad Labem
V sobotu 9. června 2018 měli všichni milovníci dobrého vína, vynikajících sýrů, levandule, šansonu a především života možnost navštívit zajímavou akci u kostela sv. Petra a Pavla v Chotěvicích.
 

FOTOGALERIE - Francouzský den v Chotěvicích

Občanský spolek OCHOZ, obec Chotěvice a firma Levandulová.cz za finanční podpory Společenství obcí Podkrkonoší a manželů Svobodových zde uspořádaly levandulí provoněné sousedské setkání, kterým navázaly na akci Francouzský večer, kterou o. s. Ochoz pořádal v minulém roce. 
„Naším cílem bylo přivítat léto trochu netradičním způsobem a nabídnout lidem zajímavou alternativu k ostatním akcím konaným v regionu,“ uvedli pořadatelé z o. s. Ochoz.

Hlavními hvězdami celé akci byli Mickaël Bernon a skupina La Belle Vie. Mickaël je francouzský sýrař a znalec francouzských vín, který žije u nás v Čechách, La Belle Vie pak hudební uskupení slovenské zpěvačky Zdeňky Trvalcové a jejích přátel hrající francouzský šanson a gypsyswing.
Přibližně 250 návštěvníků akce mělo v průběhu sobotního odpoledne až do nočních hodin možnost zažít degustace sýrů s přednáškami Mickaëla Bernona, koncert československé Edith Piaf Zdeňky Trvalcové a La Belle Vie, při kterém publikum nejen pozorně naslouchalo skvělému zpěvu a výborným instrumentálním výkonům členů doprovodné kapely, ale prostor před pódiem se zaplnil i tanečníky. Program doplnila dvě čtení z knihy R. L. Stevensona Putování s oslicí do hor o putování skotského spisovatele po Francii, která probíhala v místním kostele v podání Přemysla Jirana za doprovodu vrchlabského muzikanta a pedagoga Aleše Vejnara. Děti měly možnost se povozit na oslíkovi – zvířeti typickém pro francouzský venkov.
Chotěvičtí nabídli zážitek nejen kulturní, ale milovníci dobrého jídla a vína měli možnost vybírat a nakoupit si ze široké nabídky originálních francouzských sýrů a vín, ochutnat Levandulového šviháka – speciální levandulové víno, nakoupit levandulovou kosmetiku s oslím mlékem, francouzské palačinky, dobrou kávu, domácí limonády a originální keramiku z jižních Čech.
Netradiční akce vzbudila zájem i u Francouzské aliance, která v ČR propaguje Francii a pořádá kulturní a vzdělávací akce s francouzskou tématikou a Český rozhlas Hradec Králové, který zde natočil krátkou reportáž.
„Chceme lidi odpoutat od všedních starostí a přenést na ně atmosféru veselí a radosti ze života s vínem a létem spojenou“ - tato slova a očekávání hlavních pořadatelů byla, soudě dle ohlasů návštěvníků francouzského dne v podkrkonošských Chotěvicích, beze zbytku naplněna a v hlavách pořadatelů se již rodí plány na příští ročník.

Přemysl Jiran
 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 309x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
11.07.2019 - Knihovna Slavoj bude již od pátku 12. července 2019 opět otevřená pro čtenáře dle běžné otevírací doby. Služby on-line jsou již také v provozu.
10.07.2019 - Aktuálně (středa 10. července) je omezen provoz v knihovně Slavoj ve Dvoře Králové, kde nefunguje elektřina. Možné je pouze osobní navrácení knih. V případě potřeby prodloužení knih volejte na mobilní čísla: 721 390 348, 606 531 153. O změně vás budeme informovat.
02.07.2019 - Od 27. června do 1. července jsme bohužel měli problém s poštovním serverem účtu info@kralovedvorsko.cz. Pokud jste nám v tuto dobu poslali email, prosím, zašlete jej ještě jednou nebo nám zavolejte.

Volná pracovní místa
Technik PC a periférií (ZŠ Schulzovy sady)

Školní psycholog (Město Dvůr Králové n. L.)

Asistent/ka pedagoga (ZŠ a PrŠ DKnL)


Sociální pracovník/ice (Diakonie ČCE DKnL)

Ošetřovatel (Domov sv. Josefa, Žireč)


Kalendář akcí
1.03.2019 - 15.11.2019
Lovci perel - soutěž
1.09.2019 - 8.11.2019
Mít své místo
1.09.2019 - 27.09.2019
Přihlášky na kurz internetu
16.09.2019 - 27.09.2019
Slavnost Klíčování